W paryskim apartamencie – welurowa sofa

Mam dzisiaj ochotę na wieczór w paryskim apartamencie. Prawdopodobnie wpis pojawi się na blogu późną nocą, co dla was będzie oznaczało raczej poranną kawę w paryskim apartamencie.

Otwierając bloga napisałam, że najbliższy jest mi styl Hamptons, zastrzegając jednocześnie, że nie chciałabym się niczym ograniczać, a jedynie inspirować i to moje założenie pozostaje bez zmian. Faktycznie, w moim domu mam wiele motywów podpatrzonych we wnętrzach w stylu nadmorskim i nie zamierzam od tego odchodzić (póki co). Biel sprawdza się w moim małym domku bardzo dobrze, rozświetla niewielkie, niewysokie pomieszczenia, wprowadza ład i jest świetną bazą dla deseni, do których mam ogromną słabość. Wybór, którego dokonałam, nie przeszkadza mi jednak zachwycać się innymi stylami. Zwłaszcza że dom i jego wyposażenie jest żywą materią, pulsującą i ewoluującą razem z mieszkańcami. Zgodzicie się ze mną? I nie chodzi mi o metamorfozy, rewolucje, tylko proces, powolny, na co dzień niezauważalny, sprawiający, że nasze domy wypełniają się naszą historią. Ja osobiście nie byłabym w stanie zastosować zabiegu “stop klatki” i pozostawić domu w niezmienionym stanie, od momentu jego urządzenia zgodnie z projektem. Zresztą, u mnie jest to o tyle bezproblemowe, że nigdy żadnego projektu nie było. Mój dom jest odzwierciedleniem mojego życia (oczywiście nie tylko mojego, a raczej mojej rodziny).

Co do stylu paryskiego apartamentu, zachwycam się nim jednak niezależnie, nie wprowadzając go do moich wnętrzarskich planów.  Po drzwiach, jodełce i balkonach przyszedł czas na sofę.

Żeby wnętrze zagrało we francuskim stylu, musi stanąć w nim okazała sofa, koniecznie obita welurem.

french apartament - sofa

french apartament - sofa

różowa sofa - francuski apartament

Wiem, już kiedyś wrzucałam zdjęcie tej sofy, ale nic nie poradzę, że to jedna z moich najulubieńszych inspiracji.

velvet sofa

Źródło: Talisman London

apartament - sofa

welurowa sofa

Jest francuska jodełka, jest welurowa sofa.

sofa - french apartament

paris apartament - sofa

Mówiąc o paryskim apartamencie czy można przywołać bardziej rzeczowy cytat niż mieszkanie Cocco Chanel?

w paryskim apartamencie

Parisienne Apartment

paryki apartament - Romy Schneider

Jeszcze raz apartament Cocco Chanel, a na welurowej kanapie przyjaciółka pani domu – wspaniała Romy Schneider

Romy Schneider in Coco Chanel’s apartment

Parisienne Apartment - sofa

sofa - francuski apartament

francuski apartament - sofa

francuski apartament - welurowa sofa

welurowa sofa - french apartament

welurowa sofa

Pod względem kolorów panuje całkowita dowolność, chociaż gdybym miała wybierać, byłby to pastelowy pudrowy róż lub okrzyknięta parę sezonów temu kolorem roku – marsala. Również formy tworzą bogatą gamę propozycji – mogą to być sofy oparte na drewnianych stelażach, mniej lub bardziej zdobnych, na nóżkach z kółkami lub z falbaną zakrywającą dół po samą podłogę, bywają pikowane (lecz uwaga, nie tak mocno jak chesterfieldy) lub w ogóle mają fantazyjne wymyślne kształty, dalekie jednak od pretensjonalności.

Aby efekt był odpowiedni, welur nie może być sztuczny lub przynajmniej musi dobrze naśladować naturalne włókno (bawełnę, jedwab, wiskozę). Nie może też za bardzo błyszczeć, a jedynie mienić się grą matu i połysku.

Kto z was chciałby mieszkać w paryskim apartamencie i wieczorami relaksować się na miłej aksamitnej sofie?

* * *

Źródło zdjęć: Pinterest


Zdjęcia oznaczone moim logo zostały wykonane przeze mnie i wraz z publikowanymi przeze mnie tekstami są chronione prawami autorskimi.

– Jest mi miło, że czytasz mojego bloga.

Zaproś swoich znajomych, lubię gości! –

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz