Jak budować klimat, czyli sztuka we wnętrzach

O domach, które szczególnie nas urzekają, zwykliśmy mawiać, że mają duszę, klimat. W sferze niematerialnej klimat ów z pewnością budują sami właściciele, natomiast w jakich przedmiotach kryje się dusza mieszkania? Czy nie jest nią przypadkiem sztuka we wnętrzach?

Przyjrzyjcie się uważnie domom, które pokazywałam tutaj, na blogu, a które szczególnie was zachwyciły. Chociaż są bardzo różne, także, a może przede wszystkim, pod względem budżetu, jaki przeznaczono na ich realizację, łatwo uchwycić łączące je zasadnicze cechy: jest ich wiele, ale teraz chciałabym się skupić na jednej: sztuka, sztuka na ścianach.

Często ulegamy zachwytowi widząc jakieś mieszkanie. Wzdychamy mówiąc: ono ma duszę. Czym wyraża się jego dusza? Sztuką! To, co właściciele umieszczają na ścianach, w specjalny sposób wyraża ich wrażliwość, ich życiowe doświadczenie, wartości, odwołania do początków, do dzieciństwa, ale również do wszystkich kolejnych etapów życia, podróży, znajomości.

To, co wybiorą, by zawisło na ścianach, będzie zawsze ich tajemnym kodem, w którym zapisują swoje doświadczenia. Pejzaże miejsc, w których czuli się bezpiecznie, lub widoki przywołujące im skojarzenia z takimi miejscami. Barwy dające im poczucie odprężenia. Także technika – ciężkie malarstwo olejne lub lekkie grafiki czy akwaforty. Niejednokrotnie jest to mieszanina wszystkiego, tygiel, pozorna gmatwanina, wyrażająca bogactwo tego, co działo się i dzieje się w mieszkańcach. Zastanawialiście się kiedyś nad tym? Co mówią o was wasze ściany?

Istnieje jeszcze jeden aspekt, często pomijany, a może mam mylne wrażenie? (Napiszcie, jeśli jest inaczej). Otóż sztuka, którą nabywamy, to lokata pieniądza. Długoterminowa, oczywiście. Kiedy mówi się o bogatych kolekcjach, inwestycjach w sztukę, szybko przychodzi do głowy skojarzenie z najwyższym pułapem standardu życia, a przecież tak jak i lokaty można otwierać na tysiące i miliony, podobnie i w sztukę można inwestować różne kwoty, zawsze jednak z możliwością dobrego ulokowania własnych środków.

Pozwólcie, że przypomnę wam ściany domów, które wspólnie z wami odwiedzałam.

Obraz autorstwa Salvadora Mallena tworzy klimat w domu Maggi i Dawida.

sztuka we wnętrzach - homelikeilike.com

Zbierane po targach staroci i antykwariatach obrazy w uroczym domu z duszą.

sztuka we wnętrzach - homelikeilike.com

Upolowany na Allegro obraz studentki szkoły plastycznej, bez względu na to, gdzie zawiśnie, zawsze działa na mnie odprężająco.

sztuka we wnętrzach - homelikeilike.com

Akwaforta na ścianie w apartamencie Pawła Puszczyńskiego. Autorem tej pracy jest włoski współczesny artysta, dzisiaj już nieżyjący, Pietro Annigoni.

sztuka we wnętrzach Pietro Annigoni - homelikeilike.com

Zdjęcie homelikeilike.com; zdjęcie detalu: Igor Dziedzicki

Tak łatwo przychodzi nam odkładanie na nowy, porażający pięknem mebel, dodatek, puzderko. Zostawiam was z inspirującymi ścianami i refleksją: co zamknęliście w swoich ramach?


Zdjęcia oznaczone moim logo zostały wykonane przeze mnie i wraz z publikowanymi przeze mnie tekstami są chronione prawami autorskimi.

Jest mi miło, że czytasz mojego bloga.

Zaproś swoich znajomych, lubię gości! –

Zapisz