Szare ściany, czyli jak wybrać kolor

Szare ściany to obecnie chyba najbardziej popularny wybór wśród wszystkich, którzy urządzają lub remontują swoje mieszkania. Szary kolor jest modny, uniwersalny i zdaje się obiecać murowany efekt.

Kiedy jednak stajemy przed bogatymi paletami producentów, trudno nam zdecydować, który odcień wybrać, aby nasze szare ściany wyglądały idealnie tak, jak sobie wymarzyliśmy, zwłaszcza że to, co widzimy na opakowaniu, jako próbkę koloru, bardzo rzadko (żeby nie powiedzieć nigdy) odpowiada faktycznemu kolorowi. Jak to jest z tym szarym? Ile jest jego odcieni? Lepszy jasny czy ciemny? Spróbuję wam trochę podpowiedzieć.

Zaznaczam: trochę, ponieważ nie sposób opisać wszystkie kolory i propozycje.

SZARE ŚCIANY

Zanim przejdę do omawiania próbek, które wybrałam, postaram się krótko opowiedzieć o szarym kolorze jako takim. Przede wszystkim: nie ma jednego szarego koloru. Szary to efekt nienasycenia barwą. Każdy dowolny kolor pozbawiony nasycenia stopniowo przechodzi w szary kolor. W zależności od tego, jaki będzie miał udział czerni, szarość będzie jaśniejsza lub ciemniejsza. Dlatego szarości mogą być chłodne, jako pochodne chłodnych barw, takich jak błękit, zieleń dając szarość w odmianie stalowej, ołowianej, lub ciepłe, wychodzące z czerwieni, fioletu czy różu, dając ciepłe popiele. Szarości, do których dodamy kroplę żółci, złota czy brązu, będą ciepłym połączeniem szarego i beżu.

szare ściany - homelikeilike.com

To moich testów na szare ściany wybrałam próbki z palety Dulux. Efekt tych prób pokażę wam na zdjęciach i na wideo, ale i tak nic nie zastąpi testów na żywo, w docelowym pomieszczeniu. Wiadomo, że zarówno aparat i telefon, jak i ekran komputera zmieniają kolory w zależności od ustawień.

szare ściany - homelikeilike.com

Próbowałam się ratować opisem, starałam się opowiedzieć wam o kolorach, chociaż to też może być zawodne. Przypomina mi się teraz moja pierwsza lekcja języka włoskiego. Nauczycielka rozpoczęła kurs robiąc szeroką dygresję na temat nazewnictwa kolorów, które w języku włoskim jest bardzo bogate i zdecydowanie przewyższa możliwości naszego języka polskiego. Włosi całkiem dobrze radzą sobie z nazywaniem barw: lodowy, lufa strzelby – to określenia swobodnie funkcjonujące we włoskim na nazwanie szarych odcieni. My musimy sobie radzić bez tego.

szare ściany - homelikeilike.com

Na zdjęciach i w filmie zobaczycie sześć odcieni. Trzy z nich są zimne, zielono-niebieskie:
w kolejności od najjaśniejszego do najciemniejszego:

BIAŁE NOCE, ŚNIEŻNY ZAPRZĘG, OKRUCH LODU

trzy kolejne są cieplejsze, o różnym stopniu ciemności

najjaśniejszy: MROŹNY PORANEK, średni: FIŃSKA SAUNA i najciemniejszy: ZATOKA WIKINGÓW (chociaż ten ostatni kolor właściwie zaczyna mocno ciągnąć w kierunku zieleni, jednak wciąż z mocnym udziałem beżu)

Wybierając kolor, pamiętajmy, ze na końcowy efekt we wnętrzu będzie miało wpływ kilka czynników:
– kolorystyka dużych powierzchni sąsiadujących ze ścianami (podłoga, meble)
– rodzaj światła wpadający do pomieszczenia – inaczej kolor będzie prezentował się w świetle dziennym, inaczej w sztucznym świetle
– ekspozycja, czyli inny efekt uzyskamy z tą samą farbą w pokojach, w których okna wychodzą na północ, inny, jeśli do pomieszczenia wpada głównie światło zachodnie

szare ściany - homelikeilike.com

Koloru FIŃSKA SAUNA użyłam w realizowanym przeze mnie projekcie małego mieszkanka. Pomalowałam nim zarówno salon, jak i w sypialnię.
Tym właśnie odcieniem beżowej szarości kierowałam się przy wyborze zagłówka, który jest minimalnie jaśniejszy niż szare ściany w sypialni. Dokładnie w tej samej tonacji znalazłam dywan. Już niedługo pokażę wam, jak zagrała ta szara kompozycja.

Tymczasem zapraszam was do oglądania wideo i obiecuję, że postaram się jak najszybciej pokazać postęp prac z sypialni.


Zdjęcia oznaczone moim logo zostały wykonane przeze mnie i wraz z publikowanymi przeze mnie tekstami są chronione prawami autorskimi.

– Jest mi miło, że czytasz mojego bloga.

Zaproś swoich znajomych, lubię gości! –