Światło we wnętrzach

To będą rozważania na temat mocy, jaką ma światło we wnętrzach. I nie, tym razem nie będę mówić o nowych lampach, kinkietach i abażurach. Kiedy jesienne słońce zeszło nisko i ku mojej wielkiej radości nie skrywa się za chmurami, zaczęłam zastanawiać się nad znaczeniem przestrzeni, ilości detali i tego, co wypełnia nasze wnętrza.

Minimalizm jest dla mnie jak interesująca obca osoba, której przyglądam się z daleka, nie znam jej języka, ale chciałabym się z nią zaprzyjaźnić. Początkowo zamierzałam użyć płytkiego związku frazeologicznego i napisać: nie jestem mistrzem minimalizmu, ale nagle zabrzmiało to tak beznadziejnie bez sensu i pusto. Równie dobrze mogłabym wam napisać: jak wiecie, nie jestem arabskim sułtanem.

Do tej pory minimalizm rozumiałam jako surowe wyzbywanie się wszystkiego dookoła, w celu pozostawienia niezbędnego minimum. I to rozumianego w kategoriach fizyczno-materialno-finansowych, i w kategoriach estetyczno-designerskich.

Przyglądając się temu, co jesienne słońce wyprawia w mojej kuchni, doznałam, nomen-omen, olśnienia! A może minimalizm to wprowadzanie przestrzeni dla nowych wymiarów? Na przykład dla światła?

Zdjęłam wszystko z blatu i postawiłam na nim wazon z kwiatami i osłonę z siatki, po czym spojrzałam, co zaczęło robić słońce. Blat zapełnił się wzorami, podłużnymi cieniami, smugami, polami światła i cienia.

Co by było, gdyby to samo słońce padło na blat gęsto zastawiony dekoracjami i sprzętami kuchennymi? Byłyby gęsto ustawionymi przedmiotami mocno oświetlonymi słońcem, ale gra cieni i świateł zniknęłaby w natłoku zakamarków. Być może zobaczyłabym unoszące się w powietrzu drobinki kurzu (nie wiem, czy w takich intensywnych promieniach bardziej mnie urzekają czy bardziej stresują i mobilizują do sprzątania).

Zauważam ostatnio w trendach (a może to nie trendy, tyko moja zmieniona optyka), coraz częściej pojawiające się dekoracje, z pozoru zupełnie niedekoracyjne, proste i zupełnie nie przyciągające wzroku, które zaczynają żyć dopiero wtedy, gdy padnie na nie światło – sztuczne lub słoneczne.

Chcecie zobaczyć takie dekoracje? Mam ochotę pokazać wam zabawę światłem inną niż lampki na bożonarodzeniowej choince. Co wy na to?Zdjęcia oznaczone moim logo zostały wykonane przeze mnie i wraz z publikowanymi przeze mnie tekstami są chronione prawami autorskimi.

– Jest mi miło, że czytasz mojego bloga.

Zaproś swoich znajomych, lubię gości! –

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz