Świąteczne dekoracje, czyli proste radości Anno Domini 2020

Kończy się wyjątkowy rok. Z pewnością pojawi się wiele podsumowań i refleksji. Mnie samej również trudno oprzeć się rozważaniom. Moje tegoroczne świąteczne dekoracje są także pewnym wyrazem refleksji nad mijającym rokiem.

swiateczne dekoracje 1 - homelikeilike.com
W jadalni zasadnicza zmiana. Zniknął stary stół i krzesła. Na razie rozwiązanie tymczasowe.
swiateczne dekoracje 2 - homelikeilike.com
Świąteczne dekoracje z plastrów pomarańczy tak pięknie komponują mi się z obrazem z martwą naturą…

Nigdy nie miałam problemu z dostrzeganiem piękna w zwykłych rzeczach, ale ten rok, jak nigdy, dał mi sposobność do tego, by cieszyć się codziennością, tym co swojskie, dobrze znane i bezpieczne. Być może zabrzmi to niewiarygodnie, ale dla mnie to był piękny rok. Moje patrzenie zatrzymało się na detalu. Był to rok powrotów w bezpieczne miejsca, sentymentalne spojrzenie na chwile, w których czułam się dobrze i bezpiecznie.

swiateczne dekoracje 3 - homelikeilike.com
Jedni przed świętami myją okna, inni kleją sztukaterię. Na pewno nie uda mi się pomalować listew przed Świętami, nawet nie mam takiego zamiaru, ale i tak już jest lepiej niż było do tej pory.

Coś mi mówiło, że świąteczne dekoracje w tym roku powinny być kontynuacją takich klimatów, dlatego sięgnęłam do natury i do prostoty, znowu odkrywając w nich niezwykłość i bogactwo. Za motyw przewodni tych świąt wybrałam pomarańczowe plasterki cytrusów, przeplecionych zgrzebnym konopnym sznurkiem. I nagle okazało się, że połączenie oranżu z zielenią uderza przepychem, chociaż wcale go nie szukałam…

W ostatniej chwili porzuciłam myśl o kupnie jodły kaukaskiej. Owszem, jest piękna, rozłożysta i nie kłuje, ale w tym roku wykraczała poza mój budżet. Wróciłam jak syn marnotrawny do alejki z pospolitymi świerkami i nie pożałowałam! Dom jest wypełniony prawdziwym zapachem świąt. Czy wiecie, że moja cała choinka, wraz z ozdobami i lampkami nie kosztowała nawet 200 zł?

swiateczne dekoracje 4 - homelikeilike.com
Na stole 99% vintage, ale len z mosiądzem prezentują się doskonale, jak przystało na szlachetne surowce.
swiateczne dekoracje 5 - homelikeilike.com
Subtelne szklane naczynia ze złotą obwódką to także efekt miłości do staroci.
swiateczne dekoracje 6 - homelikeilike.com
Ręcznie haftowane serwetki to także vintage.

Stół przykryłam starym lnianym obrusem. Dużo tu akcentów vintage. Wzgardzone przez kogoś, a odkurzone przeze mnie, delikatne szkło naczyń, które znalazłam na targach staroci i w sklepach second hand. Jedynym elementem, nowym, współczesnym i masowym są tu sztućce. Cała reszta to rzeczy z odzysku.

swiateczne dekoracje 7 - homelikeilike.com
Święta Bożego Narodzenia to święto światła.

Sięganie po przedmioty z drugiej ręki jest obecnie w dobrym tonie, ale ja lubiłam to od zawsze. Tyle radości z rzeczy, które przez moment miały przestać istnieć.

Ach, w tych moich sentymentalnych rozważaniach zupełnie mi umknęło, że chciałam Was zachęcić, abyście w tym roku ustroili świąteczne stoły gałązkami rozmarynu. Będzie pachniał w dłoniach, a po wigilijnej kolacji można go zebrać i na następny dzień dodać do kaczki w jabłkach i żurawinie. Niech ten rozmaryn będzie jak dobre życzenie, ponieważ jest symbolem przyjaźni i zdrowia.

swiateczne dekoracje 8 - homelikeilike.com
Ku mojemu zaskoczeniu pomarańczowy stał się moim tegorocznym, świątecznym kolorem.
swiateczne dekoracje 9 - homelikeilike.com
Rozmaryn, jak życzenia przyjaźni i zdrowia.
swiateczne dekoracje 10 - homelikeilike.com
To był rok ćwiczeń w dostrzeganiu w zwykłych rzeczach niezwykłego uroku.

Zdjęcia oznaczone moim logo zostały wykonane przeze mnie i wraz z publikowanymi przeze mnie tekstami są chronione prawami autorskimi.

– Jest mi miło, że czytasz mojego bloga.

Zaproś swoich znajomych, lubię gości! –