Sprawy łóżkowe, czyli elegancka sypialnia

Elegancka sypialnia, to temat, do którego szykowałam się od dawna. Mogę się dzisiaj komuś narazić, ale raz babie śmierć. Pogadajmy o sprawach łóżkowych.

Uwielbiam hotelowe łóżka… ale nie w Polsce. Niskiej jakości pościel, sztuczne narzuty, kołdry wypełnione sztucznymi włóknami – brrr! Uwielbiam hotelowe łóżka we Włoszech, gdzie prześcieradła są napięte niczym trampolina i nie ma na nich najmniejszej fałdki ani zagniecenia. Materace są twarde, a pościel nieskazitelnie biała.

Lubię też oglądać łóżka w amerykańskich domach: masa poduszek, milion warstw, każda w określonym celu: fartuch na łóżko, prześcieradło do przykrywania, kołdra w poszwie, narzuta, wąska przekładka w nogach, by siadając na łóżku w ciągu dnia, nie brudzić pościeli.

I z drugiej strony medalu wciąż przygnębiająco dużo polskich wnętrz, w których meble są już na bardzo wysokim poziomie, ale na łóżku leży coś rzuconego byle jak albo, dla niepoznaki, wszystko ginie przykryte pod ogromną narzutą, pofałdowaną niczym fale Dunaju.

Z łóżkiem jest jak z bielizną pod elegancką toaletą: nikt nie zakłada spranych, rozciągniętych fig pod wysmakowaną, świetnie skrojoną suknię. Żaden dżentelmen (no chyba!) nie nosi pod smokingiem gatków ze sparciałą gumką.

homelikeilike.com

Nie tędy droga!

Z tego samego względu, mając piękną, elegancką sypialnię, a w niej świetnej jakości łóżko, zadbajmy również o wysoką jakość bielizny pościelowej oraz o higienę spania.

Parę tygodni temu, w wywiadzie z Mileną Zych, właścicielką sklepu Dobre Materace, rozmawiałam o jakości pokrowców na materac, które dzięki specjalnemu składowi (srebrne włókno) mają właściwości bakteryjne. Mówiłyśmy wtedy także o tym, że życie materaca przedłużymy stosując dodatkowy podkład i właśnie od jego ułożenia na materacu powinniśmy rozpocząć ścielenie łóżka.

elegancka sypialnia - homelikeilike.com

Antybakteryjny pokrowiec na materac

elegancka sypialnia - homelikeilike.com

Podkład zabezpieczający materac

W drugiej kolejności, zanim położymy prześcieradło pościelowe, możemy położyć na podkład prześcieradło z frotte lub jerseyu, które powszechnie zastępuje prześcieradło właściwe, jednak jego pierwotnym przeznaczeniem jest właśnie funkcja ochronna.

elegancka sypialnia - homelikeilike.com

Prześcieradło z frotte

elegancka sypialnia - homelikeilike.com

Łóżko, które stanęło w wykańczanej przeze mnie kawalerce, to łózko kontynentalne. Jego zaletą jest swobodny dostęp do materaca. Zazwyczaj ubieramy materac w prześcieradła z gumką, aby pościel nie przesuwała się, kiedy śpimy. Jeśli jednak zaopatrzymy się w odpowiednio duże prześcieradło spodnie płaskie, bez gumki, możemy je założyć pod materac w taki sposób, że utrzyma się ono nawet dużo bardziej stabilnie niż prześcieradło z gumką.

elegancka sypialnia - homelikeilike.com

Prześcieradło spodnie założone pod materac

Latem, gdy pozwala na to pogoda, lubię spać pod samym prześcieradłem wierzchnim lub pod prześcieradłem z narzutą. Zastosowanie prześcieradła wierzchniego jako dodatkowej warstwy między ciałem a kołdrą (w poszwie) to dodatkowy element służący podnoszeniu higieny.

elegancka sypialnia - homelikeilike.com

Kołdra z dolnym końcem wsuniętym pod materac

Najładniej wygląda duża kołdra, która opada równo z dwóch stron łóżka. W moim przypadku jest to o tyle łatwe, że moje łóżko ma tylko 140 cm szerokości, więc kołdra o wymiarach 200 x 220 cm doskonale obejmuje całą powierzchnię spania.

Umieszczenie dolnego końca kołdry pod materacem zabezpiecza ją przed przesuwaniem w nocy, a także zwiększa uczucie ciepła, więc warto pamiętać o tym triku w czasie zimy.

O tym, że mam słabość do poduszek, wiecie nie od dzisiaj. Na moim łóżku jest ich zazwyczaj 4 + 2-3 ozdobne + 2 wałki. Kiedy czasami pracuję wieczorem w łóżku, lub czytam, podkładam je pod barki, pod plecy, pod nogi, żeby zapewnić sobie najwygodniejszą pozycję.

elegancka sypialnia - homelikeilike.com

Duże poduszki 70 x 80 cm

elegancka sypialnia - homelikeilike.com

Wąskie poduszki 70 x 40 cm

elegancka sypialnia - homelikeilike.com

Narzuta chroni pościel przed kurzem i w pewnym sensie spina całość.

elegancka sypialnia - homelikeilike.com

Narzuta

Pled, przerzucony w nogach łóżka ma funkcję ozdobną, ale przydaje mi się także (chociaż to zdarza mi się niezwykle rzadko), gdy mam ochotę na krótką drzemkę w ciągu dnia. Wtedy przykrywam się tylko pledem.

elegancka sypialnia - homelikeilike.com

Pled i drobiazgi

Powiecie, że tak misternej konstrukcji nie da się opanować w czasie porannego zamieszania, gdy jeszcze w pół-śnie trzeba przygotować do wyjścia siebie i rodzinę. Cóż… Stawką jest elegancka sypialnia. Wszystko jest kwestią dyscypliny i organizacji czasu. Można zredukować liczbę poduszek. Higiena jednak jest elementem bezcennym. Jest także siostrą bliźniaczką elegancji.bedroom - homelikeilike.com

ELEGANCKA SYPIALNIA

Na koniec zapraszam was do obejrzenia mojego najnowszego wideo, w którym podsumowałam wszystkie te informacje.

bedroom - homelikeilike.com

Elegancka sypialnia

W stylizacji udział wzięli:

Łóżko Rzym
puchowe wkłady do poduszek firmy “Piórex”
szara satynowa pościel “Estella”
DOBRE MATERACE

Narzuta, białe poszewki z szarą lamówką i mała ozdobna poduszka – Zara Home
Dywan – White Oaks
Lampa – IKEA
Pled i biała świeca – TKMaxx


Zdjęcia oznaczone moim logo zostały wykonane przeze mnie i wraz z publikowanymi przeze mnie tekstami są chronione prawami autorskimi.

– Jest mi miło, że czytasz mojego bloga.

Zaproś swoich znajomych, lubię gości! –