Spacer wśród południowych kolorów i tarasów

Miło mi, że czekacie na moje relacje z wakacji. Niech rozpocznie je spacer wśród południowych kolorów i tarasów. Jeden spacer, z centrum starego miasta, po stromych i wąskich uliczkach, do warownego zamku Malaspina.

Sardyńskie miasteczko Bosa położone jest w malowniczej dolinie otoczonej skalistymi górami. Dołem przepływa Temo – jedyna spławna rzeka Sardynii, uchodząca do Morza Sardyńskiego. Centralnym punktem miasta jest wznosząca się na wzgórzu Serravalle malownicza twierdza Castello Malaspina.

Można byłoby pomyśleć, że największą atrakcją pieszej wyprawy do zamku będzie widok z jego murów obronnych na zachwycającą panoramę miasta, przeciętą wijącą się krętymi meandrami rzeki Temo, zwieńczoną błękitnym pasem morza i nieba. Owszem, a jednak, równie emocjonujące i inspirujące były widoki, którymi miasteczko Bosa raczyło mnie po drodze.

W ostrym słońcu, niemal w zenicie, w grze cienia i ostrego światła, przyglądałam się kolorom, po raz kolejny utwierdzając się w cichym przekonaniu, że ich dobór Włosi mają we krwi. (Powinnam raczej napisać: południowcy, ponieważ nie jestem do końca pewna, czy właściwym jest nazywanie mieszkańców Sardynii Włochami; skłaniają mnie ku temu przekonaniu ich historia, sposób bycia, a nawet wygląd, ale nie o tym chciałam dzisiaj… dzisiaj będzie o kolorach i tarasach).

Czy to w efekcie magicznego przypadku, czy świadomego planu (choć nie sądzę), a może (i najprawdopodobniej) za sprawą bosańskich genów, kolejne wąskie zaułki tworzyły niesamowity korowód barw, a każdy z tychże zaułków można by nazywać właśnie kolorami.

Wśród południowych kolorów

ORANŻ

wśród południowych kolorów - homelikeilike.com

WŚRÓD ŚRÓDZIEMNOMORSKICH KOLORÓW - HOMELIKEILIKE.COM

sardinia - homelikeilike.com

ZIELEŃ

sardegna - homelikeilike.com

mediterranean - homelikeilike.com

NAJWSPANIALSZY BŁĘKIT

mediterranean - homelikeilike.com

W najwyższej partii miasteczka, ale jeszcze przed końcowym podejściem do twierdzy, zabawiłam się w “polowanie na tarasy”. Nie muszę chyba mówić, że każdy kolejny taras był kompletnie inny od poprzedniego.

wśród południowych kolorów - homelikeilike.com

patio - homelikeilike.com

taras - homelikeilike.com

mediterranean patio - homelikeilike.com

śródziemnomorski taras - homelikeilike.com

patio - homelikeilike.com

* * *

Dzisiaj wybaczcie mi małomówność. Już wkrótce opowiem wam o dwóch sardyńskich wnętrzach – nowoczesnym wiejskim domku i zabytkowej miejskiej kamienicy, a także pokażę wam sardyńską ceramikę. Tymczasem GORĄCO was pozdrawiam!


Zdjęcia oznaczone moim logo zostały wykonane przeze mnie i wraz z publikowanymi przeze mnie tekstami są chronione prawami autorskimi.

– Jest mi miło, że czytasz mojego bloga.

Zaproś swoich znajomych, lubię gości! –

Zapisz