Sonja i jej biały dom – inspiracje zza oceanu

Jeśli napiszę: biały dom, prawdopodobnie waszym pierwszym skojarzeniem będzie rezydencja prezydentów USA, tymczasem mam na myśli zupełnie kameralny budynek, a co więcej, nie w USA, tylko w Kanadzie. I znowu, dla jednych biel będzie zimna, bez emocji i nijaka, dla mnie, ta biel, o której wam dzisiaj opowiem, jest kojąca, przytulna i na wskroś domowa. Poznajcie biały dom Sonji.

Sonja otworzyła opowieść o swoim obecnym domu, białym domu, na Instagramie, 20 listopada 2014 roku, informacją o tym, że sprzedała swój dom i rozpoczyna poszukiwania idealnej działki bod budowę domu marzeń w Północnym Vancouverze. Szereg udostępnionych przez nią inspiracji wskazywał na to, że marzyła o domu w klasycznym amerykańskim stylu, o domu tonącym w jasnych kolorach. Parę miesięcy później, w lutym, odebrała klucze do (nie)nowej posiadłości. Prace rozpoczęto od wyburzenia starego budynku.

jshomedesign - old house

Jednym z pierwszych materiałów zakupionych do nowego domu była marmurowa mozaika, przeznaczona do głównej łazienki. I właśnie marmur, biel we wszystkich swoich odcieniach, białe sztukaterie, białe meble w zabudowie wypełniły każde wnętrze w nowym domu Sonji, a same wnętrza, ich przeznaczenie, rozkład, również są tymi klasycznymi, typowymi pomieszczeniami, które kojarzymy z amerykańskim domem.

Dzisiaj dom Sonji z zewnątrz wygląda tak:
jshomedesign - new house

A oto, co kryją jego wnętrza:

Biały dom – Entry

jshomedesign - entry

jshomedesign - entry details

Klasyczna drewniana podłoga, białe sztukaterie, eleganckie, ale proste oświetlenie, pastelowy obraz, marmurowa konsolka na złotym stelażu.

Biały dom – Mudroom

Jeśli ciśnie się wam na usta pytanie, czy tu ktoś w ogóle mieszka, już odpowiadam: owszem! Typowa rodzina z dziećmi + pies. Ach! Jak wspaniale mieć w takiej sytuacji szatnię z prawdziwego zdarzenia!

jshomedesign - moodroom

Biały dom – Open space

Open space na dole to salon, jadalnia i kuchnia. Oczywiście biel jest bazą i tak cudownie łączy ze sobą naturalne drewno, marmur i len na tapicerce.

jshomedesin - open space

Biały dom – Living room

jshomedesign - living room

jshomedesign - living room

jshomedesign - dinner table

Gdybym miała wskazać mój ulubiony przedmiot w domu Sonji, wskazałabym… wspaniały żyrandol wiszący nad stołem w jadalni. Jest przepiękny, a poza tym wygląda mi na jeden z największych aktualnych hitów w amerykańskim oświetleniu. Podobają się wam takie koralikowe lampy?

jshomedesign - dinner table

A skoro już zatrzymałam się przy okazałym stole w jadalni Sonji, zobaczcie jeszcze, jak pięknie wygląda to miejsce widziane z tarasu.

jshomedesign - the view from the garden

Ok, wróćmy do środka. Równolegle do stołu stoi wyspa z marmurowym blatem. Nad wyspą następne piękne lampy (każda z lamp Sonji to moim zdaniem strzał w 10 i każdą z nich chętnie bym przygarnęła).

Biały dom – Kitchen

jshomedesign - kitchen

sonja-kuchnia

Nie tylko wystrój, ale i rozplanowanie tego domu mnie zachwyca. Zwracałam już waszą uwagę na szatnię, kolej na spiżarkę, kolejne pomieszczenie będące w pewnym sensie luksusem, tym bardziej, gdy wygląda tak, jak w białym domu Sonji.

Biały dom – Pantry

jshomedesign - pantry

Domyślam się, że pralnia znajduje się gdzieś obok, a jest na pewno. oto i ona:

Biały dom – Laundry

jshomedesign - laundry

Ok, czas wejść na górę, do strefy prywatnej, gdzie znajdują się sypialnie z łazienkami. Uwaga, kolejna śliczna lampa. Zauważcie, przy okazji, że schody mają białą balustradę z poręczą w naturalnej barwie drewna. Wiem, że takie zestawienie często budzi wątpliwości, tu możecie zaobserwować, jak wygląda na tle przemyślanej, harmonijnej całości.

jshomedesign

Główna sypialnia i przylegająca do niej łazienka

Biały dom – Master Bedroom

jshomedesign - master bedroom - biały dom

jshomedesign - master bedroom details

Biały dom – Daughter’s bedroom

jshomedesign - daugters bedroom

Biały dom – Boy’s bedroom

jshomedesign - boys bedroom

Biały dom – Bathrooms

jshomedesign - bathrooms - biały dom

Jak wam się podoba ten dom? Mnie bardzo! Pozytywne jest też to, że o ile jeszcze kilka lat temu urządzenie wnętrz w tym stylu w Polsce było nieziemską akrobacją, dzisiaj właściwie jedynym problemem może być tylko budżet.

* * *

Serdecznie dziękuję Sonji za udostępnienie wnętrz do tego wpisu. Zachęcam was dośledzenia jej profilu na Instagramie jshomedesign, a także jej konta na Pinterst JS Home Design


Zdjęcia zostały zamieszczone za zgodą ich właścielki

– Jest mi miło, że czytasz mojego bloga.

Zaproś swoich znajomych, lubię gości! –

 • Grażyna Bogacz

  Piękny dom. Dziękuję za inspirację. To światło w domu, okna, kolory, drewno i te ściany ze sztukaterią. A taka lampa z koralików to moje marzenie… Za chwilę kończymy budowę domu, szukam w internecie materiałów do wykończenia … ale w Polsce ciężko znaleźć takie piękne rzeczy.

 • Agnieszka Barańska-Madura

  Luizo odkryłaś dla nas kolejny piękny, elegancki dom….bez skazy ;). Niewątpliwie można z jego wnętrz czerpać wiele inspiracji; będę do Sonji wracać (już jest przeze mnie obserwowana :)). Ale powiem szczerze – to Twój dom, Luizo, budzi moje pozytywne emocje, to w nim czuć ciepło, z tyloma przedmiotami związane są Twoje przeżycia. Wolę takie domy :).

 • Pewnie, że mieszkałabym :). Nawet pomimo umiłowania kolorów. Uwielbiam bazy z przyciskami, do “sterowania” światłem i chyba to przykuło największą uwagę ;).

 • Emilia Sobótka Ostrowska

  Lui, jaki przecudowny dom🤗 Wszystko mi się w nim podoba, moje ukochane połączenie bieli, beżu, naturalnego drewna! Zamieszkałabym odrazu😀

 • Barbe-cue

  Hm…. A ja mam problem. Bo coś mi tam przeszkadza, coś mi tam nie pasuje. Ciężko mi to zidentyfikować, bo wiele piękna jest na tych zdjęciach, ale całość jest jakaś taka…. za bardzo. Zbyt wymuszona spójność i doskonałość. Dom – prymus z pierwszej ławki 😉 Nie o to chodzi, że się nie podoba (bo się podoba), nie o to chodzi że wymuskane i bez śladów życia (bo zdaję sobie sprawę, że do sesji mieszkania się aranżuje), ale patrząc na te zdjęcia widzę, że powstało w wyniku rewolucji, a nie ewolucji – zbudowane i urządzone niedawno, od razu w formie docelowej.

 • Uwielbiam białe wnętrza 🙂 I jak widać mogą być bardzo przytulne!

 • Pingback: Simply Interiors - CIEKAWE LAMPY: ŻYRANDOL Z KORALIKÓW | Simply Interiors()

 • Weronika

  Po obejrzeniu zdjęć tego pięknego domu odpowiadam na Twoje pytanie z późniejszych wpisów: szary czy kolor? odpowiadam: BIEL 🙂 🙂 🙂