Sekret dzieciństwa, czyli kocham moją pracę

Kiedy na początku lutego pisałam wam o mojej pracy tłumacza, właśnie kończyłam przekład książki “Sekret dzieciństwa” Marii Montessori. Nie mogłam się wtedy doczekać, kiedy wyjawię wam tytuł tłumaczonego przeze mnie dzieła i szczegóły dotyczące tej pracy.

Książka “Sekret dzieciństwa” autorstwa Marii Montessori ukazała się w polskim tłumaczeniu 9 kwietnia i już po tygodniu wyprzedał się cały jej stutysięczny nakład. W tym wielkim sukcesie mam swój mały udział, ponieważ dostąpiłam zaszczytu tłumaczenia rozprawy wielkiego włoskiego pedagoga, kobiety, która zrewolucjonizowała sposób postrzegania dzieci, a co za tym idzie, także ich wychowania.

Przyznam wam szczerze: w chwili, gdy przystępowałam do tłumaczenia “Sekretu dzieciństwa”, wiedziałam o Marii Montessori zawstydzająco mało. Kojarzyłam jej nazwisko z niezliczonymi przedszkolami, w których, z jakichś powodów, dzieci miały być traktowane inaczej niż w powszechnych placówkach oświatowo-wychowawczych.

Urodzona we Włoszech Maria Montessori jest twórcą nowego systemu edukacji, skupionego na zapewnieniu dziecku optymalnych warunków do swobodnego rozwoju. To ona na przełomie XIX i XX wieku otworzyła oczy świata na potrzeby dziecka traktowanego wcześniej albo jako intruz w dominium dorosłych, albo jako rozkoszna zabawka, do przebierania w pełne falbanek ubranka.

Styczeń i luty stały się dla mnie czasem wspaniałej pracy. “Sekret dzieciństwa” uważam za najbardziej wartościowy tekst, jaki przyszło mi tłumaczyć do tej pory. Książka zmieniła moje patrzenie na moje własne dzieci i przyniosła mi fantastyczną dawkę adrenaliny i endorfin, ponieważ tempo pracy było wyjątkowo szybkie, a przekład tak mądrego tekstu, z każdym kolejnym zdaniem, coraz mocniej wypełniał mnie wewnętrzną energią. Uwielbiam ten rodzaj emocji!

O czym mówi “Sekret dzieciństwa”? Maria Montessori opowiada tutaj o pierwszych latach życia dziecka, kiedy to kształtują się kolejne rodzaje wrażliwości na elementy świata zewnętrznego. Myślicielka skłania czytelnika do tego, by w dziecku dostrzegł człowieka, wykonującego niezwykle ciężką i skomplikowaną pracę w bardzo nieprzyjaznym dla siebie otoczeniu, co więcej, bez możliwości sprawnego komunikowania się ze swoimi opiekunami. To dość dramatyczna wizja, ale w takich warunkach jeszcze do niedawna dojrzewały niemal wszystkie dzieci i, choć to mało przyjemna prawda, sposób podejścia dorosłego do dziecka wciąż wymaga bardzo dużych zmian.

Dziecko jest istotą doskonałą, realizującą wpisany w jego naturę tajemny kod, a jego tajemnicza praca, o której wspomniałam wcześniej, to zadanie skonstruowania dorosłego człowieka.

Nie będę wam streszczać dzieła Marii Montessori. Gorąco zachęcam was do jego lektury, zwłaszcza że, moim zdaniem, rozprawa poświęcona pierwszym latom życia dziecka oraz wielkiej odpowiedzialności, jaka spoczywa na dorosłych, którym powierzono dzieci pod opiekę i wychowanie, to także pretekst do szerszych i bardziej uniwersalnych rozważań o odpowiedzialności za tych, którzy w bezgranicznym zaufaniu oddali nam część swojego życia.

Maria Montessori w przejmujący sposób pokazuje, jak delikatnym polem staje się dusza drugiego człowieka, który bez jakichkolwiek oporów otwiera się na przyswajanie prawdy o świecie i o sobie. Każdy, kto otrzymuje możliwość wpisywania prawd w tę obnażoną duszę, staje się odpowiedzialny za każde słowo i za każdy czyn, ponieważ będą one przynosiły owoce przez całe życie kształtowanej osoby.

Jestem ogromnie wdzięczna losowi, za szansę, którą otrzymałam.

Wspaniałą towarzyszką w mojej pracy była Pani Silvia Camarda – redaktor naukowy wydania, orędowniczka myśli montessoriańskiej – jej dziękuję szczególnie, za zaufanie, którym mnie obdarzyła i za wsparcie, które mi zapewniła w trakcie tłumaczenia.

Sprawicie mi wielką przyjemność, jeśli wrócicie tutaj choćby z najmniejszą recenzją tej książki. Możecie ją zamówić na stronach wydawcy, PWN, klikając TUTAJ

sekret dzieciństwa - homelikeilike.com

Sekret dzieciństwa

sekret dzieciństwa - homelikeilike.com

sekret dzieciństwa - homelikeilike.com sekret dzieciństwa - homelikeilike.com


Zdjęcia oznaczone moim logo zostały wykonane przeze mnie i wraz z publikowanymi przeze mnie tekstami są chronione prawami autorskimi.

– Jest mi miło, że czytasz mojego bloga.

Zaproś swoich znajomych, lubię gości! –