Segregowanie śmieci w domu, ekologicznie i estetycznie

Segregowanie śmieci w domu stało się dość uciążliwe, głównie dlatego, że musimy zmienić swoje nawyki, jednak generalnie coś, co może wydawać się problemem, dla mnie jest przede wszystkim pozytywną zmianą. Rośnie nasza świadomość w zakresie ochrony środowiska. To także kolejne wyzwanie aranżacyjne: jak opanować segregację w sposób praktyczny i estetyczny.

Czas, który musimy teraz poświęcić wytwarzanym przez nas odpadom, siłą rzeczy zmusza nas do refleksji nad tym, ile tych odpadów produkujemy, jakie są, których jest najwięcej i czy rzeczywiście to, co dzieje się w naszych domach, jest zgodne z raportami środowiskowymi. Ile wyrzucamy żywności? Jak dużo kupujemy plastiku i wprowadzamy go potem do środowiska? Czy część odpadów możemy od razu wprowadzać do ponownego użytku?

Po pierwszym etapie, w którym głównie segregowaliśmy plastik, papier i szkło, nadszedł czas na sortowanie także odpadów bio z dodatkowym podziałem na odpady kuchenne i ogrodowe. W moim domu radziłam sobie do tej pory dość topornie. Obok dużego metalowego kosza na odpady zmieszane (czyli obecne zmieszane i bio), stawiałam dwa worki: żółty na plastik i niebieski na papier, które stopniowo napełniały się, tworząc w okolicach mojej wyspy kuchennej małe wysypisko, co prawda trochę sortowanych, ale jednak śmieci. Myśl o dodatkowym wymogu segregowania bio doprowadziła mnie do poszukiwań porządnego rozwiązania.

W czasie zeszłorocznych targów Home Expo w Nadarzynie wpadła mi w oko szuflada Select Orga firmy Blanco. Zobaczyłam ją na stoisku firmy Comitor, którą już znam, odkąd użytkuję mój piękny i niezwykle praktyczny zlewozmywak ceramiczny PANOR, też firmy Blanco. Nagle zdałam sobie sprawę, że tak naprawdę, nigdy nie korzystałam w domu ze szczególnych rozwiązań technicznych, które jednocześnie byłyby i estetyczne, i praktyczne. Selektor Select Orga jest właśnie taki. System można zamocować właściwie w dowolnym korpusie szafki kuchennej, ponieważ jest dostępny w różnych szerokościach (30 cm, 45 cm, 50 cm, 60 cm, 80 cm i 90 cm – duży wybór, prawda?). Kilka razy dopytywałam, czy mogę tę szufladę do segregacji śmieci tak po prostu zamontować w istniejącej już szafce z IKEA.

Blanco Panor - homelikeilike.com
Selektor BLANCO Select Orga umieściłam pod ceramicznym zlewem BLANCO Panor, w korpusie o szer. 60 cm, z Ikea, na froncie Savedal, również z Ikea.

Doradca z firmy Comitor zapewnił mnie, że system można montować w każdej zabudowie. Myśl o tym, że mogłabym umieścić pod zlewem komplet estetycznych pojemników, idealnie do siebie dopasowanych, które nie latają, nie chyboczą się, nie mają szczelin, w które lubi wpadać brud, zaczęła mnie ekscytować! Na ekspozycji wszystko chodziło tak gładko! Złożyłam zamówienie!

Wiedziałam, że na pewno muszę zrobić porządek z odprowadzeniem wody. W czasie pospiesznego montażu zaraz po przeprowadzce nie zależało mi na szczególnie subtelnych rozwiązaniach hydraulicznych, w efekcie czego pod zlewozmywakiem miałam piękną kombinację kolanek i rur. Firma Comitor oferuje chyba wszystko, co jest niezbędne do nowoczesnego, pięknego i praktycznego wyposażenia kuchni, więc ma też kompaktowe syfony, dzięki którym można pod zlewozmywakiem zaoszczędzić maksymalnie dużo miejsca, które następnie warto przeznaczyć na przechowywanie lub właśnie segregację odpadów.

segregowanie smieci - homelikeilike.com
Jedyne, co musiałam wcześniej zrobić, to uporządkować instalację hydrauliczną pod zlewem. Kombinowane połączenia syfonu, kolan i rur zajmowały miejsce i wyglądały brzydko.

Montaż nowego syfonu powierzyłam hydraulikowi, ale za instalację szuflady postanowiłam zabrać się sama, jednak pełna obaw, żeby czegoś nie sknocić. Najbardziej bałam się, że nie uda mi się wykonać tego montażu z odpowiednią precyzją i na koniec będę miała super szufladę za krzywym, niedomykającym się frontem. Czym innym jest montaż ikeowskich systemów na ikeowskich dziurkach w korpusach, a czym innym umieszczenie elementów, pod które trzeba samemu wszystko nawiercić tak, aby nie pomylić się nawet o milimetr. Niesamowite! Wszystko udało się dopasować dosłownie co do milimetra!

Kompaktowy syfon Blanco - homelikeilike.com
Kompaktowy syfon Blanco rozwiązał problem i estetyki, i przestrzeni. Teraz miałam już wystarczająco dużo miejsca, żeby zamontować szufladę. Pierwszym etapem było przykręcenie płyt montażowych, będących jednocześnie szablonami.
szablony montażowe Blanco - homelikeilike.com
Szablony do montażu, dołączone do zestawu, bardzo usprawniły pracę i zagwarantowały idealne dopasowanie całości do zmontowanych już korpusów.

Było to możliwe dlatego, że szuflada Select Orga ma w zestawie komplet niezbędnych szablonów. Dwa boczne, największe, są jednocześnie elementem montażowym i trzeba je umieścić na bocznych ściankach korpusu. Dodatkowo w zestawie znajdują się specjalne podkładki, dzięki którym można zachować idealne odległości przy różnych grubościach płyty bocznej i oczywiście przy różnych wymiarach frontu.

Dodatkowo system różnych śrub i regulatorów, dyskretnie schowanych pod zaślepkami, służy do ostatecznej korekty wszystkich odległości. I jeszcze jedno, o czym chcę napisać, jako fanka składania meblarskiego lego – wkręty dołączone do zestawu są rewelacyjne! Samowiercące, jak należy! Wchodzą w płytę meblową jak w masło. Przy okazji odkryłam moje nowe ulubione narzędzie – klucz grzechotkę! Polecam zwłaszcza kobietom, które nie mają szczególnie dużej siły w rękach.

montaż Selektor Blanco - homelikeilike.com
Mała grzechotka – mój ulubiony sprzęt montażowy – w teamie z fantastycznymi wkrętami samowiercącymi sprawiła, że montaż poszedł błyskawicznie!

Wybrałam sortownik Blanco Select Orga z dodatkową górną szufladą Blanco Systema. W ten sposób otrzymałam kompaktowy selektor, na dole znajdują się trzy kosze o pojemności 15 l każdy. Dwa z nich mają pokrywy, które zabezpieczają dom przed przenikającymi zapachami z pojemnika na bio i na zmieszane. W trzecim pojemniku na razie trzymam butelki z detergentami, ale możliwe, że przeznaczę go na papier. Chcę sprawdzić, jak zadziała obecny podział. W górnej szufladzie trzymam tabletki do zmywarki, worki, zapasy detergentów i suchą karmę dla kota, ale już widzę, że mogę zmienić i ilość tych zapasów, i sposób ich magazynowania, więc prawdopodobnie w najbliższym czasie podział jeszcze się zmieni.

Select Orga Blanco - homelikeilike.com
Nad koszami na śmieci znajduje się dodatkowa szuflada BLANCO SYSTEMA, w której trzymam zapas detergentów, worków i suchą karmę dla kota. Wszystkie pojemniki idealnie do siebie pasują i nie zostawiają żadnych szczelin, w których mógłby gromadzić się brud.

Ponieważ jestem zwolenniczką propagowania świadomości w zakresie ekologii i realnie zależy mi na zmianie naszych nawyków, włączyłam moje dzieci w te zmiany w naszym domu. W ramach inauguracji tej nowej szuflady poprosiłam moje córki, żeby przygotowały oznakowanie na pokrywki do odpadów bio i zmieszanych. W ten sposób szkielet ryby symbolizuje u nas śmieci zmieszane (nota bene te najgorsze i najbardziej szkodzące środowisku), a zielone jabłko i listek znalazły się na pokrywie odpadów bio.

Blanco Select Orga - homelikeilike.com
Całość jest bardzo praktyczna i doskonale wpasowała się w moje meble. Takie segregowanie śmieci podoba mi się jeszcze bardziej!

Korzystamy z Selektora Blanco dwa tygodnie. Jest przyjemny w obsłudze. Zza wyspy zniknęło wysypisko śmieci. Segregacja idzie nam bardzo dobrze, także dlatego, że od paru lat, w czasie wakacji we Włoszech, przyzwyczajamy się do bardzo drobiazgowej selekcji, która tam obowiązuje już od dawna i idzie bardzo sprawnie.

Dołączam i zdjęcia, i wideo, abyście mogli zobaczyć jak najwięcej szczegółów, ale gdybyście mieli jakieś pytania, piszcie i dzielcie się też swoimi sposobami na segregację śmieci w domu.

wiosenne porzadki - homelikeilike.com
Montaż Selektora do segregowania śmieci otworzył etap wiosennych porządków. Chciałabym wprowadzić jeszcze kilka zmian w domu i mam nadzieję, że wkrótce wam o nich opowiem.Zdjęcia oznaczone moim logo zostały wykonane przeze mnie i wraz z publikowanymi przeze mnie tekstami są chronione prawami autorskimi.

– Jest mi miło, że czytasz mojego bloga.

Zaproś swoich znajomych, lubię gości! –

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz