Sardyński domek w nowoczesnym stylu

Miasteczko Bosa na Sardynii, o którym tak często wam wspominam, leży u ujścia rzeki Temo. Wędrując doliną w górę biegu rzeki, czyli wgłąb wyspy, natrafimy na otulone skałami zielone sady cytrusowe, gaje oliwne i rozrzucone wśród nich pojedyncze domki. W jednym z nich mieszkają moi przyjaciele. I właśnie ten sardyński domek w nowoczesnym stylu będzie bohaterem dzisiejszego wpisu.

Chociaż domek został wzniesiony na fundamentach dużo starszego budynku, należącego do szanowanego sardyńskiego rodu o interesujących i bogatych dziejach, mogę stwierdzić, że znam całą jego “nowożytną” historię, ponieważ po raz pierwszy zobaczyłam go zaraz po zakończeniu prac. Domek był wtedy utrzymany w typowo wiejskim stylu, absolutnie ponadczasowym, wystarczy, że napiszę, że 20 lat temu kuchenne meble miały kolor lekko przecieranej mięty, a główna łazienka była wykończona jasną glazurą w delikatny zielony wzór.

temo - sardinia - homelikeilike.com

Niestety, nie mam z tamtych czasów żadnego zdjęcia, na którym byłoby dobrze widać wnętrze domu.

W tym roku zobaczyłam to miejsce w zupełnie nowej odsłonie. Całość przeszła gruntowną renowację, zmieniono również rozkład pomieszczeń. Mały wiejski domek zmienił wnętrze na bardzo nowoczesne, ale dość minimalistyczne, dzięki czemu wciąż doskonale wpisuje się w uroczy krajobraz sardyńskiej wsi.

Wypełnia go niewiele dodatków, ale są one przesycone sardyńską atmosferą. To ceramika i tkaniny, o których opowiadałam wam ostatnio. Na tle białych ścian naturalne drewno, len i kamień prezentują się doskonale.

W zapowiedziach wspomniałam o przelanej krwi. Była, a jakże! Kiedy zjawiłam się u właścicieli w gorące popołudnie, pobiegłam pospiesznie do ogrodu, żeby przynieść stamtąd liście palmy. Za każdym razem, gdy mogę wstawić do wazonu świeżo ścięte liście tropikalnych roślin, korzystam z takiej okazji z nieukrywanym entuzjazmem (o tej mojej fascynacji możecie poczytać także TUTAJ). Tak było i tym razem. Chwyciłam sekator i do dzieła!

Liść był dość ciężki, wystarczyła chwila, by w dłoń wbił mi się jeden z ogromnych kolców rosnących wzdłuż łodygi. Moja przyjaciółka szybko opatrzyła mi dłoń i wróciłam do ustawiania wazonu z liściem. I wtedy trach! Po raz kolejny wbił mi się w dłoń kolec, zostając tym razem głęboko pod skórą. Przypuszczaliście, że palmy mogą mieć takie kolce?! Ja już to wiem!

Pozaklejana plastrami, wciąż z ogromnym entuzjazmem, przystąpiłam do fotografowania wnętrza. Oto ono.

garden sardinia - homelikeilike.com

Zacznijmy od palmy, bo od niej się wszystko zaczęło. Kolce róży to nic w porównaniu do tego, co urosło na łodygach tej damy!

Jednak sami powiedzcie, czyż nie prezentuje się pięknie we wnętrzu?

Sardyński domek w nowoczesnym stylu

Mediterranean interior - homelikeilike.com

Fronty kuchni są wykonane z naturalnego drewna. Jak widzicie, nie ma przy nich uchwytów tylko subtelne frezy. Największą ozdobą kuchni jest oryginalna sardyńska ceramika z motywem ptaka. Naczynia wykonała Anna Speranza, o której wspominałam wam w moim ostatnim filmiku na YT.

Sardyński domek w nowoczesnym stylu - homelikeilike.com

Sypialnia gospodarzy jest bardzo minimalistyczna. Tutaj o wszystkim decydują detale i surowce. Zawróćcie uwagę na wykończenie lnianych zagłówków: zostały obszyte jedwabnym welurem. W oknie wiszą bawełniane zasłony z pętelkowym sardyńskim deseniem. W pomieszczeniu znajduje się jeszcze szafa w zabudowie, ale niemal całkowicie ukryta, ponieważ ma białe fronty bez uchwytów.

Mediterranean interior - homelikeilike.com

Mediterranean interior - homelikeilike.com

details - homelikeilike.com

W łazience również odnajdujemy sardyńskie motywy – zasłony z deseniem kogucika i kosze wyplatane z nadmorskich traw. Typ glazury zastosowany w głównej łazience jest ostatnio bardzo popularny także u nas. Mam nadzieję, że ten nowy sposób aranżacji zainspiruje kogoś z was.

sardinian bathroom - homelikeilike.com

sardinian bathroom - homelikeilike.com

Oprócz sypialni głównej w domku znajdują się jeszcze dwie sypialnie, każda zamieszkała przez młodego mężczyznę. Oto jedna z nich. Tu również panuje zdecydowany minimalizm, a charakteru dodają sardyńskie wyroby, tym razem lampka stylizowana na jeżowca.

sardinian interor - homelikeilike.com

sardinian interiors - homelikeilike.com

sardinian ceramics - homelikeilike.com

Druga łazienka jest utrzymana w bardzo męskim stylu. Zwróćcie uwagę na połączenie różnych surowców – ceramiczne płytki, kamień, bawełna i wiklina. Prysznic jest oddzielony szklaną ścianą – bardzo mi się podoba to rozwiązanie! Całe pomieszczenie oświetla od góry świetlik.

bathroom - homelikeilike.com

Mediterranean bathroom - homelikeilike.com

Kończę salonem, chociaż jest to pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzi się wprost przez drzwi wejściowe. Wcześniej rustykalny kominek teraz otrzymał nowoczesną formę. Sofa w kolorze naturalnego lnu monochromatycznie wtapia się w jasne ściany pomieszczenia. Kontrastującymi elementami są drewniane przesuwne drzwi do kuchni i do korytarza prowadzącego do części prywatnej, stara skrzynia i stół z surowym drewnianym blatem. Z sufitu zwisają znalezione w antykwariacie dwie modernistyczne lampy.

salotto - homelikeilike.com

Mediterranean interior - homelikeilike.com

Mediterranean interior - homelikeilike.com

Mediterranean interior - homelikeilike.com

Mam ogromne szczęście, spędziłam w tym domku wiele wspaniałych chwil. I żegnałam sardyńskie dni takimi właśnie zachodami słońca. Jak nie kochać tego miejsca?

sardinia - homelikeilike.com

Dziękuję moim przyjaciołom – Antonelli i Giuseppe za gościnę i za udostępnienie wnętrz.


Zdjęcia oznaczone moim logo zostały wykonane przeze mnie i wraz z publikowanymi przeze mnie tekstami są chronione prawami autorskimi.

– Jest mi miło, że czytasz mojego bloga.

Zaproś swoich znajomych, lubię gości! –

Zapisz

Zapisz