Pierwsza książka o wnętrzach – dom Krystyny Sienkiewicz

Czy pamiętacie, jaka była wasza pierwsza książka o wnętrzach? Dzisiaj koniecznie musicie zostawić tu po sobie ślad i dopisać w komentarzach tytuł, który rozpoczął waszą podróż po krainie interior design. Tymczasem przeczytajcie, z jakich kart ja czerpałam swoje najwcześniejsze inspiracje. Możecie być zaskoczeni.

Fantazje o wykańczaniu wnętrz zaczęłam snuć jeszcze w podstawówce, gdy moi rodzice kupili dom w górach – wtedy straszną ruderę, w której dostrzegli piękno i marzenie o sielance wśród łąk i lasów. Kiedy zdobywali bohatersko kolejne sprzęty, w czasach gdy w Polsce szalał przygnębiający kryzys i niedostatek dóbr wszelkich, ja wyobrażałam sobie, co bym zrobiła, gdybym miała nieograniczoną ilość pieniędzy. Czas się przyznać: marzyła mi się wanna na lwich łapach! Potrafię jeszcze dzisiaj przywołać ten obraz, który stworzyłam w swojej głowie – nasza łazienka z ogromnym oknem, a na środku, zamiast wciśniętej w kąt, zdobytej gdzieś u ludzi metalowej wanny, ciężka żeliwna misa wsparta na pozłacanych lwich łapach! Krótko mówiąc, od dziecka uwielbiałam wyobrażać sobie, jak powinno wyglądać wnętrze, w którym przyszło mi żyć, lub choćby być.

Ale miało być o książkach. Moja pierwsza książka o wnętrzach. Mam ją cały czas i od zawsze zajmuje ona specjalne miejsce w mojej biblioteczce, w której książki segreguję nie według koloru, nawet niekoniecznie według rozmiaru, ale zawsze według sentymentu.

haftowane galgany krystyna sienkiewicz - homelikeilike.com

Dawno do niej nie zaglądałam, bo nie jest to gruby zdobny album z setką pięknych ilustracji, a jedynie niewielkich rozmiarów broszurka, drukowana na lichym papierze, niewiele lepszym od gazetowego. Kolory na zdjęciach przepalone, a ostrość słaba, a jednak książka ta otworzyła przede mną źródło wspaniałych inspiracji i zachęciła do konkretnych działań. Biorę ją dzisiaj do ręki, bo parę dni temu zmarła jej autorka – Krystyna Sienkiewicz.

pierwsza ksiązka o wnetrzach - homelikeilike.com

Książka to „Haftowane gałgany”, zbiór tekstów szalonej, tryskającej energią i pomysłami kobiety, opatrzony zdjęciami z jej domu i detalami wykonanych przez nią własnoręcznie prac – haftów, obrazków, gobelinów. Klimat zdecydowanie retro, ale dla mnie już na zawsze pozostanie wyjątkowy. Przeglądałam te skromne wizualnie ilustracje setki razy i próbowałam wykonać niektóre z tych rzeczy własnoręcznie, urzeczona czarodziejskim klimatem domu autorki.

haftowany cherubinek - homelikeilike.com

Zapatrzona w przepięknego cherubinka wyhaftowanego przez Krystynę Sienkiewicz spróbowałam kiedyś swoich własnych sił. Tak sobie myślę, że może dobrze wyglądałby w pokoiku w stylu boho?

pierwsza ksiazka o wnetrzach - homelikeilike.com

Możecie wierzyć, lub nie, ale zliczyłam wszystkie krzyżyki na tych obu haftach i przeniosłam je na płótno. Damą i jej Wybrankiem ozdobiłam dwie poszewki na poduszki. Muszę je wydobyć z dna szafy.

“Haftowane gałgany” zostały poprzedzone wstępem spod pióra samej Agnieszki Osieckiej, jej również są wiersze uzupełniające narrację Krystyny Sienkiewicz. Ech… z pewnym zażenowaniem wyjawię wam datę wydania tej książki – 1988 rok! I chociaż upłynęło od tamtej pory strasznie dużo czasu (nie, nie liczcie! błagam was!), świat zmienił się tysiąc razy, z pozoru mamy dostęp do wszystkiego, słowa Osieckiej pozostają tak bardzo aktualne:

Niby jesteśmy rozmaici. Jedna przez całą zimę chodzi z olbrzymim dekoltem, drugi za żadne skarby nie włoży krawata, trzeci łowi ryby w przeręblu, czwarty pisze doktorat z palanta, a dziesiąty wierzy tylko w kobietę, wino i śpiew. Wejdźmy jednak do naszych domów: wszędzie te same półeczki i meblościanki, cepeliowskie maty, a przy kanapie obowiązkowo niski stolik, tak zwany jamnik. No i dwie szkoły zdobienia telewizora: nylonowa serwetka albo wazon z przywiędłym kwieciem. No więc jacy jesteśmy?

haftowane galgany - homelikeilike.com

Słowa Agnieszki Osieckiej jak zwykle aktualne.

krytyna sienkiewicz haftowane galgany - homelikeilike.com

Zdjęcia w książce mają słabą jakość, ale może właśnie dlatego jeszcze lepiej pobudzają wyobraźnię.

dom krystyny sienkiewicz - homelikeilike.com

Książka to prezent od mojego wujka, całkiem spontaniczny, niezapowiedziany, bo dawno, dawno temu w księgarniach kupowało się to, co właśnie rzucili i warto brać, zanim znowu pojawi się cokolwiek wartego uwagi. Jestem mu za tę książkę ogromnie wdzięczna! To moje początki.

* * *

Koniecznie, koniecznie napiszcie mi, jaka była wasza pierwsza książka o wnętrzach. Warto stworzyć listę tytułów, które rozpoczęły waszą, naszą estetyczną edukację.

krystyna sienkiewicz - homelikeilike.com

Dziękuję Pani Krystyno za to piękne inspirowanie!


  Zdjęcia oznaczone moim logo zostały wykonane przeze mnie i wraz z publikowanymi przeze mnie tekstami są chronione prawami autorskimi.

Jest mi miło, że czytasz mojego bloga.

Zaproś swoich znajomych, lubię gości! –

Zapisz

Zapisz