Pierogi z jagodami, czyli gdzie kucharek trzy

Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść, lecz najlepsze pierogi z jagodami lepią trzy kucharki. Tym razem podam wam przepis na najsmaczniejsze pierogi na świecie.

Przyjechałam do domu mojej mamy planując tu tygodniowy tydzień. Błogość, odprężenie, bezpieczeństwo i odpoczynek przyszły do mnie po prostu, łagodnie, szybko. Żal było odrywać się od tego stanu. Właśnie zaczynam czwarty tydzień wakacji na Dolnym Śląsku. Na szczęście moja praca zawodowa pozwala mi na to. Cieszę się polskim latem o zapachu schnącego siana i o smaku… pierogów z jagodami. Chcecie przepis na te najlepsze, najsmaczniejsze?

Weź 1 kg mąki, 3 jajka, 0,5 l wody, 1 l jagód i szklankę cukru. Przygotuj krajalnicę, wałek, szklankę do wycinania krążków i łyżeczki do nakładania jagód. Będą też potrzebne tace oprószone mąką, na które będziesz odkładać ulepione pierogi. W zależności od stosowanej metody zaklejania brzegów może – lecz nie musi – przydać się widelec. Nie zapomnij o śmietanie do polania ugotowanych pierogów.

pierogi z jagodami

Przy stole kuchennym muszą stanąć trzy kucharki: babcia, mama i córka.

Tajemnica udanych pierogów, które rozpływają się w ustach, leży w odpowiednio zagniecionym cieście, a piastunką tej tajemnej wiedzy siłą rzeczy musi być Najstarsza z Kobiet. Fascynatkę pięknych wnętrz poznacie po ozdobnej falbance zamykającej krawędź pierogów. Umiejętność lepienia falbaneczki nabyłam od swojej Ukochanej Babci ze strony Taty. Najmłodsza Kobietka do zalepiania pierogów użyła srebrnego widelczyka, stosując metodę swojej Babci i również za jej radą przed nałożeniem farszu lekko naciągała krążek ciasta, dzięki temu, po ugotowaniu, pierogi były miękkie i delikatniejsze.

Pewną wadą falbaneczki jest to, że jest nieco twarda po ugotowaniu. Co nie zmienia faktu, że uparcie zlepiam pierogi w ten właśnie sposób.

Jedzenie pierogów z jagodami to sport ekstremalny – staje się źródłem niezapomnianych doznań, należy jednak uważać wkuwając widelec, żeby sokiem z jagód nie poplamić obrusu, po jedzeniu z kolei trzeba dokładnie umyć zęby, żeby nie świecić uśmiechem w czarne kropki na sinych zębach.

Lubicie (lepić) pierogi z jagodami? A może macie swoje specjalne ulubione wakacyjne potrawy?


– Jest mi miło, że czytasz mojego bloga.

Zaproś swoich znajomych, lubię gości! –