Papier do szuflad, czyli ukryte tajemnice

Papier do szuflad, prawdopodobnie większość z was nawet nie wie o istnieniu takiego produktu. Na polskim rynku jest on dostępny tylko sporadycznie, przez zabłąkanie, natomiast w takich chociażby Włoszech to stała kategoria produktowa we wszystkich wnętrzarskich sklepach i marketach. Na co on komu?

To mogło być około osiemnastu lat temu (chociaż…, jak to możliwe, skoro ja mam właśnie osiemnaście lat?). Odwiedziłam serdecznego przyjaciela w Padwie. Dopiero co kupił mieszkanie, czekał na oddanie do użytku, ale zaczął kompletować pierwsze meble. Między innymi oddał znajomemu do renowacji zabytkowy kufer, rodzinną pamiątkę.

Pojechaliśmy go odebrać i wtedy po raz pierwszy usłyszałam o metodzie przecierkowej i o stiukach weneckich. Kufer został pomalowany na cytrynowy kolor na błękitnym podkładzie. Oba kolory cudownie się przenikały. Nigdy wcześniej nie widziałam tak ślicznie pomalowanego mebla!

Człowiek odpowiedzialny za metamorfozę tłumaczył mi, jak nakładał i przecierał kolejne warstwy. Pokazał mi też album ze swoimi realizacjami weneckich stiuków.

Tymczasem właściciel kufra oznajmił mi, że jedziemy kupić papier do wyłożenia środka.

Papier do wyłożenia mebla od wewnątrz? Na co?

Dla higieny – oznajmił.

Odnawianie starych mebli, malowanie na kolorowo, w różnych technikach, dzisiaj nikogo już nie dziwi, lecz gdybym zapytała: kto odświeża środek wykładając go papierem, ilu znalazłabym śmiałków stosujących powszechnie ten zabieg?

Załóżmy, że do takiego mebla, komody na przykład, wkładamy później bieliznę osobistą i ona dotyka bezpośrednio starego drewna, być może nasączonego różnymi substancjami do renowacji, być może środkiem zabezpieczającym przed gryzoniami. A może po prostu to drewno ma przyjemny skąd indziej zapach starości, który jednak po przeniknięciu do ubrań nieco męczy wrażliwe powonienia?

Po to, a także z kilku innych powodów, które teraz nie przychodzą mi do głowy, wykłada się wnętrza szuflad papierem do szuflad.

Przypomina papier do opakowań, ale z pewnością ma delikatniejsze barwniki (trwalsze, nie farbujące, a także nieuczulające) i ma mocniejszą strukturę, by nie ulegał naderwaniom w trakcie użytkowania. To coś pomiędzy papierem prezentowym a tapetą.

Istnieją również jego odmiany pachnące, wtedy zazwyczaj nie jest sprzedawany w rolkach tylko w mniejszych arkuszach i nie pokrywa całej powierzchni dna szuflady.

Lubię go stosować w moich komodach. Poluję sobie na okazje, najczęściej na Allegro. Zagraniczni sprzedawcy na ebayu oferują wszelkie odmiany wzorów i zapachów, i jest z czego wybierać! Znajdziecie ich pod dostatkiem w angielskich i amerykańskich sklepach. Szukajcie marek Laura Ashley, Sanderson, Morris, a także włoskich produktów (carta profumata per cassetti). Zazwyczaj są pięknie zapakowane i stanowią świetny pomysł na prezent.

Kto z was stosuje papier do szuflad?

papier do szuflad - homelikeilike.com

papier do szuflad - homelikeilike.com

Papier do szuflad

papier do szuflad - homelikeilike.com

papier do szuflad - homelikeilike.com

papier do szuflad - homelikeilike.com


Zdjęcia oznaczone moim logo zostały wykonane przeze mnie i wraz z publikowanymi przeze mnie tekstami są chronione prawami autorskimi.

– Jest mi miło, że czytasz mojego bloga.

Zaproś swoich znajomych, lubię gości! –

Zapisz

Zapisz