Wyobraźcie sobie czarodziejską różdżkę w rękach projektanta. Wyobraźcie sobie, jak przesuwa nią w powietrzu kreśląc delikatne, eteryczne złote kreski. Wyobraźcie sobie, że stają się one rzeczywistością. To nie bajka. To prawda. Zobaczcie meble, które wyczarował Milo Baughman.
Ten amerykański projektant modernistycznych mebli urodził się w 1923 roku w Stanach Zjednoczonych (zm. w 2003). Współcześni twórcy i sprzedawcy mebli nieustannie kopiują i inspirują się jego projektami, dlatego przyznam szczerze, że nie mam do końca pewności, czy pokazywane tu zdjęcia przedstawiają oryginalne dzieła projektanta, czy może ich repliki, kopie i przedmioty inspirowane pomysłami wielkiego Milo.
Dzieła Milo Baughmana znalazły się w albumie “High Styles: Twentieth Century American Design” będącym przeglądem i pomnikiem najznamienitszych projektów amerykańskiego designu XX wieku.

Milo Baughman Style Brass Diamond Etagère
Coś bardzo na czasie…
Jego twórczość od początku była związana z Kalifornią, gdzie przeprowadził się z rodzicami w wieku 13 lat. Tam też ukończył szkoły kierunkowe i stawiał pierwsze kroki w branży. W 1947 roku założył spółkę “Milo Baughman Design Inc.,”. Odbiorcem jego projektów stał się “Glenn of California”, modernistyczny ruch skupiający projektantów mebli i właśnie ta współpraca zaowocowała powstaniem charakterystycznego stylu Los Angeles.
Zwróćcie uwagę na meble fornirowane czeczotą!
W latach pięćdziesiątych, ze swoją ówczesną żoną – Olgą Lee oferował kompletne kolekcje wyposażenia wnętrz (Olga była autorką projektów tkanin, tapet i akcesoriów), świadcząc również usługi jako stylista wnętrz.
W 1953 roku Milo Baughman rozpoczął swoją pięćdziesięcioletnią współpracę z firmą Thayer Coggin Inc. Zakończyła ją dopiero śmierć projektanta. Partnerstwo zaowocowało powstaniem znanych i kultowych projektów, realizowanych ręcznie, na indywidualne zamówienie, przez rzemieślników zatrudnianych przez firmę.

Milo Baughman 951-103 chairs

Milo Baughman 989-103 T-back Chair
Twierdził, że meble mające zbyt oczywisty designerski charakter są bardzo interesujące, ale zbyt często nadają się wyłącznie do muzeum. Spoglądając na jego projekty nietrudo dostrzec, że potrafił znaleźć właściwy punkt równowagi pomiędzy designerską fantazją a potrzebami użytkowymi.
Może czytacie o nim po raz pierwszy, ale jestem niemal pewna, że wśród gromadzonych przez was inspiracji znajduje sie niejedno zdjęcie z meblami w stylu Milo Baughman. Są lekkie i eleganckie, wyważone, mają czyste linie, ale nie można im zarzucić chłodu, który ja osobiście często dostrzegam w projektach skandynawskich (prawdopodobnie siłą rzeczy północny duch Europy i południowe tchnienie Kaliforni muszą znaleźć swoisty wyraz w projektach swoich synów).
Źródło zdjęć: Thayer Coggin i Pinterest
– Jest mi miło, że czytasz mojego bloga.
Zaproś swoich znajomych, lubię gości! –