Meble w światłach rampy, czyli Piotr Polk stolarzem

Piotr Polk w roli stolarza, to nie zapowiedź nowego filmu, to prawdziwa historia. To dwudziestoletnia historia, która właśnie ujrzała światło dzienne, dzięki wernisażowi zorganizowanemu w warszawskim show-roomie The Prime przy ul Kopernika.

Nie przypuszczałam, że dokładnie rok po moim jesiennym spacerze po wnętrzach, powtórzę swoją przechadzkę. (Pamiętacie trasę, którą przemierzałam? Cały cykl znajdziecie TUTAJ). Tym bardziej nie spodziewałam się, że zaledwie w ciągu roku moje ulubione wnętrzarskie zakątki dojrzeją tak bardzo i rozbłysną tak intensywnym światłem. Tydzień temu uczestniczyłam w inauguracji nowej odsłony butiku Mint Grey, a w miniony poniedziałek miałam prawdziwy zaszczyt gościć w show-roomie The Prime, gdzie znany i z pewnością ulubiony dla wielu z was aktor – Piotr Polk, ustąpił miejsca w świetle rampy swoim… meblom.

show room the prime - homelikeilike.com

To one stały się cichymi bohaterami imprezy, która – trudno się dziwić – zgromadziła najgłośniejsze nazwiska polskiej sceny. Pierwszą oficjalną prezentację mebli firmowanych “By Polk” uświetnili koledzy ich projektanta i twórcy. Rzecz niezwykle istotna: nie był to debiut, ponieważ Piotr Polk oddaje się swojej pasji już od dwudziestu lat, trudno więc mówić o zaskakującym pomyśle, szalonej idei, choć wiadomość, którą wypełniło się branżowe środowisko, może zaskakiwać.

Jak do tego doszło? Sądzę, że scenariusz jest wam doskonale znany: poszukiwania idealnego mebla na polskim rynku zakończyły się fiaskiem. To, co było bliskie ideałowi, szokowało ceną. Piotr Polk udał się do sklepu budowlanego, kupił niezbędne mu materiały i narzędzia, i wykonał swój pierwszy mebel. I chociaż trudno nazwać go debiutantem, teraz, dwadzieścia lat później, prezentując światu swoje dzieła, przyznał, że ma ogromną tremę.

Kiedy tłum przyjaciół i reporterów nieco się przerzedził, udało mi się porozmawiać z Piotrem Polkiem o jego meblach.

piotr polk i homelikeilike.com

Zapytałam o jego inspiracje, o to, czy któryś ze stylów stanowi dla niego szczególnie silny wyznacznik. Odpowiedział, że projektuje meble, które mu się podobają, a ich wspólnym mianownikiem jest klasyka, jednak nie pojmowana jako styl, a jako użyteczność tych przedmiotów. W zamyśle projektanta mają być ponadczasowe, trwałe i wygodne.

Jak już wspomniałam w krótkim poście na FB, tym, co najbardziej mnie w nich uderza, to bezkompromisowy dobór szlachetnych materiałów. Nie ma w nich ani grama mdf-u, tak ochoczo dzisiaj stosowanego. Struktury są wykonane z litego drewna olchowego. To właśnie ma im zapewnić trwałość, ponieważ drewno, w odróżnieniu od kompozytów, cały czas żyje. Obłożenia to forniry o tak uwodzicielskiej fakturze, że trudno oprzeć się chęci ich dotykania, a każdy z mebli gwarantuje inne doznania –

Stolik kawowy Limax by Polk

Stolik kawowy Limax – ryflowana dębina

Piotr Polk stolik Limax - homelikeilike.com

kładąc palce na stoliku kawowym Limax, fornirowanym dębem, poczujemy bruzdy powstałe w procesie ryflowania,

Konsola Coco by Polk

Konsola Coco – nadmorskie lakierowane drewno i gięte szkło

konsola Coco Piotr Polk - homelikeilike.com

konsola Coco to gładki, połyskujący lakier,

komoda rome by polk

Komoda Rome – czereśnia i szczotkowany metal

komoda Rome jest ciepła w dotyku za sprawą obłożeń z drewna czereśni

Konsola Cello by Polk

Konsola Cello – jabłoń indyjska wykończona gumowanym lakierem

i w końcu najbardziej niezwykła, konsola Cello została wykończona drewnem jabłoni indyjskiej, pokrytym wyjątkowym, gumowanym lakierem. Każdy z mebli wzbogacają szlachetne dodatki – gięte szkło, szczotkowany metal.

Piotr Polk - rysunek witryny - homelikeilike.com

Piotr Polk także rysuje!

Nie mogłam się powstrzymać, musiałam zapytać o skojarzenie, które chyba nasuwa się każdemu. Stolarz-aktor. Komu nie przyjdzie na myśl Harrison Ford? Piotr Polk spotyka się z tym porównaniem bardzo często, podkreśla jednak zasadniczą różnicę. Ford wykonywał meble dla pieniędzy, zanim został aktorem i zdobył sławę. Piotr Polk w stolarstwie odkrył wytchnienie, oderwanie od codzienności, ostatecznie najistotniejszym nie jest dla niego efekt jego pracy, ale to, czego doświadcza w jej trakcie – uwolnienie myśli, całkowite skupienie na kontakcie z surowcem i tworzonym przedmiotem.

wernisaz Piotr Polk w The Prime - homelikeilike.com

Na zakończenie gorąco namawiam was na odwiedzenie show-roomu The Prime. To miejsce ma w sobie coś z galerii sztuki, właścicielka, Grażyna Tatarak Magrini, stworzyła polskiemu klientowi niemal unikatową możliwość przebywania z najlepszymi egzemplarzami nowoczesnego designu.


Zdjęcia oznaczone moim logo zostały wykonane przeze mnie i wraz z publikowanymi przeze mnie tekstami są chronione prawami autorskimi.

– Jest mi miło, że czytasz mojego bloga.

Zaproś swoich znajomych, lubię gości! –

Zapisz

Zapisz

Zapisz