Malowane meble, czyli święta wojna

Malowane meble budzą tak silne emocje, jak wiara, przekonania polityczne lub piłka nożna. Świat zasadniczo dzieli się na tych, którzy omdlewają z zachwytu na widok przemalowanego drewnianego mebla i na tych, którzy płoną świętym ogniem oburzenia na widok kolorowej farby kryjącej naturalne słoje.

W większości przypadków, gdy ktoś pokazuje drewniany mebel ze staroci z pytaniem: malować czy zostawić, wołam: zostawić! Lubię naturalne drewno w każdym wybarwieniu. Od zawsze zachęcam, żeby drewnem uzupełniać aranżację wnętrz i nie bać się łączenia różnych wybarwień.

Nie jestem jednak ortodoksem i uważam, że czasami małe szaleństwo z kolorem robi dobrze duszy i wnętrzu mieszkalnemu również.

Zdarzyło mi się już malować meble, chociaż jeszcze nigdy nie podniosłam ręki na antyk czy staroć innej maści. Ci, którzy mnie śledzą od samego początku, będą pamiętać moją koralową komódkę Rast z IKEA. Już wtedy, gdy ją malowałam, była w słabym stanie technicznym. Drewno, z którego jest wykonana, okazało się zbyt miękkie i w ogóle nie trzyma wkrętów przy prowadnicach. Dzisiaj nadaje się już, niestety, tylko do wyrzucenia.

MALOWANE MEBLE

Tym samym kolorem pomalowałam również nowe biurko z IKEA. Ono miewa się lepiej.

Przykładów udanych metamorfoz wykonanych z użyciem kolorowych farb na starych meblach, jest wiele i nie trzeba szukać daleko, tzn. na zagranicznych stronach. Zobaczcie, co autorka bloga Some place nice, czyli Justyna, zrobiła ze starym stoliczkiem, a następnie z szafką nocną.

someplacenice - stolik nocny

Pierwotnie zgrabny antyk w ciepłym kolorze drewna dostał od Ven nowe eleganckie życie. Zachwycał w obu wersjach.

someplacenice - stoliki nocne

Świetny wybór koloru, doskonałe wykonanie, ale wiadomo, Ven jest zafiksowana na punkcie detalu.

W malowaniu mebli z IKEA celuje znana większości z was Barbe-Cue, która co prawda swojego bloga nie prowadzi (jeszcze!), ale chętnie dzieli się swoimi inspiracjami tu i na różnych grupach. Oto klasyczny Hemnes w jej wydaniu.

malowane meble - hemnes - barbe-cue

malowane meble - hemnes - barbe-cue

malowane meble - hemnes - barbe-cue

Osoby gustujące w malowanych meblach dzielą się z kolei na te, które śmiało podejmują wyzwania i chwytają za pędzel, tak jak Ven czy Barbe, i na te, które wolą kupić coś gotowego. Na szczęście zapaleni fani odnawiania chętnie dzielą się owocami swojego rękodzieła. Myślę, że do mistrzów i rekordzistów można zaliczyć Aleksandrę, której metamorfozy możecie podziwiać choćby u niej na Instagramie. Wszystkie prezentowane tam okazy są na sprzedaż.

aleksandras furniture

Aleksandra realizuje swoje metamorfozy we wszystkich kolorach tęczy. Ten wybór zielonych mebli przyprawia mnie o zawrót głowy!

malowane meble - aleksandras furniture

Strasznie mi się podobają pastele w połączeniu ze złotem!

Dosłownie wczoraj, na Instagramie sklepu Hamptons and More pojawił się urzekający granatowy sekretarzyk!

Ogromny wybór kolorowych drewnianych mebli oferuje firma Seart Meble. Kiedyś już o tym pisałam, warto sobie przypomnieć.

malowane meble - garderoba charlotte seart meble

Niebieska garderoba to tylko jedna z propozycji kolorystycznych. Paleta jest bardzo bogata

Natomiast osoby, które preferują bardziej wyczyszczone formy, na granicy klasyki i modern, w różnych odcieniach szarości, znajdą coś dla siebie w Sweet Living.

Gdybyście mieli ochotę pooglądać więcej przykładów malowanych mebli, zajrzyjcie do mnie na Pinterest, mam tam specjalną tablicę – TUTAJ.

Po co ten wstęp? Pewnie nie trudno się domyślić. Postanowiłam pomalować drewniany mebel. Komodę. Znalazłam ją zupełnie przypadkiem na Allegro, dokładnie rok temu i od razu kupiłam z myślą o przemalowaniu, chociaż jest wykonana z czystego dębu, w doskonałym stanie.

Przez rok cieszyłam się nią w takich naturalnych barwach i zamiar przemalowania jej nie mijał. Zmieniały się jedynie pomysły na nowy kolor. Ciemny? Jasny? Pastelowy? Nasycony?

Decyzja już zapadła! Farba kupiona. Czas podwinąć rękawy. Zanim to się stanie, zobaczcie jak wygląda teraz. Uprzedzam, że jestem odporna na głosy sprzeciwów i oburzenia! Ha! ha! ha!

malowane meble - homelikeilike.com malowane meble - homelikeilike.com malowane meble - homelikeilike.com malowane meble - homelikeilike.com dresser - homelikeilike.com

Wiecie jaki kolor wybrałam? Macie jakieś typy? U mnie w głowie już wszystko jest poukładane. Nawet uchwyty, ich kształt i kolor.

 


Zdjęcia oznaczone moim logo zostały wykonane przeze mnie i wraz z publikowanymi przeze mnie tekstami są chronione prawami autorskimi.

– Jest mi miło, że czytasz mojego bloga.

Zaproś swoich znajomych, lubię gości! –