Łóżko – bardzo skomplikowany mebel

Łóżko. Gdybym zapytała, jakie się wam marzy, prawdopodobnie podalibyście mi szczegółowy opis zagłówka. A mnie chodzi o łóżko, o bardzo skomplikowany mebel. O tym, ile detali należy wziąć pod uwagę dokonując wyboru, rozmawiam ze specjalistką, Mileną Zych.

Łóżko - bardzo skomplikowany mebel - homelikeilike.com Milena Zych, właścicielka sklepu Dobre Materace, wie wszystko na temat prawidłowego doboru poszczególnych elementów tworzących idealne łóżko.

 •   Czy klienci, którzy przychodzą do ciebie, zdają sobie sprawę z tego, ile mają rozwiązań do wyboru?

MZ: Nie.

 • Jak więc klient wybiera łóżko?

MZ: Od tego jesteśmy my, obsługa sklepu. Prowadzimy krok po kroku w wyborze łóżka, stelaża, zagłówka oraz materiałów.

 • Dochodzę do wniosku, że łóżko jest bardzo skomplikowanym meblem.

MZ: Jeżeli nie zna się produktu, rzeczywiście, jest to skomplikowany mebel, ze względu na mnogość dostępnych rozwiązań.

 • W zasadzie nigdy nie interesowałam się ramą łóżka. Kiedyś, mieszkając we Włoszech, bardzo często widziałam łóżka, w których materace były ułożone na ramach ze sprężyn. Potem widziałam najprostsze ramy drewniane, ze zwykłych listew, często nieoheblowanych. Dzisiaj widzę, że rama łóżka to cała masa specjalnych rozwiązań.

STELAŻ

MZ: Łóżko może posiadać drewnianą ramę, z drewnianymi listewkami, są również łóżka, w których materac opiera się na konstrukcji sprężynowej, czyli coś, co przypominałoby twoje włoskie rozwiązanie: jest to materac zintegrowany, oparty na sprężynach, zabezpieczonych warstwą delikatnej pianki.

 • Widziałam u ciebie w ofercie ramy z podwójnych listewek.

MZ: Tak, są to specjalne stelaże, w których pięć listewek jest podwójnych. Są to rozwiązania bez pojemnika na pościel. Dzięki umieszczeniu podwójnych listewek uzyskujemy możliwość regulacji stelaża na odcinku lędźwiowym. Listewki są spięte dwoma suwakami, jeżeli je do siebie przysuniemy, listewka staje się miękka i bardziej elastyczna, po rozsunięciu suwaków listewka się usztywnia. W ten sposób można regulować twardość materaca.

 •  Czyli: może być stelaż sprężynowy, może być drewniany, mogą być regulowane listewki. A materace? Też mogą być przeróżne.

MATERAC

MZ: Możemy wyróżnić trzy podstawowe grupy materacy, ze względu na materiał, z którego są wykonane – lateksowe, sprężynowe i piankowe. Każda z tych kategorii może być łączona: sprężyny z pianką, z pianką termoelastyczną, z lateksem, sam lateks może być syntetyczny lub naturalny, materace piankowe mogą mieć różne gęstości.

Łóżko - bardzo skomplikowany mebel - homelikeilike.com

Materace dzielą się na sprężynowe, lateksowe i piankowe, ale rodzajów jest dużo więcej.

 • A jednak ta ilość kombinacji sprawia, że ja będę się upierać przy stwierdzeniu, że łóżko jest bardzo skomplikowanym meblem.

MZ: Mogę się zgodzić tylko częściowo. Przestaje być skomplikowanym produktem, jeżeli trafisz do dobrego sklepu, gdzie dobrze przygotowani sprzedawcy pomogą ci w wyborze. Ja z moimi klientami robię zawsze wywiad zdrowotny, pytam o dolegliwości z kręgosłupem, oceniam sylwetkę, wagę i wzrost, i dopiero wtedy dobieram materac.

 • A co w przypadku małżeństwa? On duży, postawny, a ona drobna, filigranowa? Muszą kupić dwa materace, po jednym na połowę łóżka?

MZ: To zdarza się bardzo często, że twardy materac, przeznaczony dla mężczyzny, jest zbyt twardy dla jego partnerki. Wtedy proponujemy dwa rozwiązania: dwa zupełnie oddzielne materace, z niezbyt szczęśliwym “przedziałkiem” po środku lub materac z serii “Adam i Ewa”, gdzie jeden duży materac oferuje dwie różne twardości – połowa bardziej twarda dla pana i bardziej miękka połowa dla pani. Są też materace “Czwarty etap”, w których możemy połączyć, skleić dwie twardości, zamykając je w jednym dużym pokrowcu – tu też nie wyczuwa się połączenia między materacami.

 • No właśnie, pokrowiec. Tu też jest cała gama do wyboru.

POKROWIEC

MZ: Tak i cena materaca będzie zmieniać się w zależności od wybranego pokrowca. Najczęściej polecam mój ulubiony pokrowiec, Silver Active. Jest wykonany ze srebrnej nitki i działa podobnie do odzieży sportowej: odciąga wilgoć, dzięki czemu użytkownik nie poci się na takim pokrowcu, ma właściwości antygrzybiczne, antyalergiczne, nie mechaci się i neutralizuje ciągi wodne.

 • Porozmawiajmy o łóżku kontynentalnym. W moim odbiorze jego zaletą jest brak przedniego panelu, w nogach, i brak ramy, ponieważ to bardzo mi ułatwia manewrowanie przy układaniu pościeli.  Ale to chyba nie wszystko.

ŁÓŻKO KONTYNENTALNE

MZ: Główną zaletą łóżka kontynentalnego jest jego ekonomiczność, zmieści się ono w bardzo małej sypialni, ponieważ nie ma dodatkowych szerokich boków. Duże znaczenie ma również design: łóżko kontynentalne wygląda bardzo nowocześnie.

 • Mimo że jest klasyczne…

MZ: Tak, jest klasyczne, a jednak jest odbierane jako mebel nowoczesny. Dobrze zauważyłaś, zaletą jest również łatwość pracy z materacem, dużo swobodniej ubiera się prześcieradło na łóżku kontynentalnym, niż na klasycznym łóżku, gdzie materac wchodzi w burtę łóżka. Natomiast sama konstrukcja jest bardzo podobna do łóżka klasycznego: ma drewniany stelaż, zbudowany z elastycznych listewek, podnośniki gazowo-olejowe.

 • Podnośniki do podnoszenia ramy, aby można było korzystać ze skrzyni?

MZ: Tak. To te, które ułatwiają podnoszenie ciężkiej ramy, aby dostać się do pojemnika na pościel.

Łóżko - bardzo skomplikowany mebel - homelikeilike.com

Podnośniki olejowo-gazowe ułatwiają podnoszenie stelaża.

 • Jak często trzeba wymieniać materac?

MZ: Dobrej klasy materac posłuży 10 lat, pod warunkiem, że leży na dobrej jakości stelażu. Przez ten czas nie powinien odkształcić się. Na przykład listewki nie mogą być rozstawione w odstępach większych niż 3 cm, aby materac nie zakleszczał się między nimi. Materac należy wymieniać jednak co 5-7 lat ze względów higienicznych, ale jeżeli damy odpowiedni pokrowiec, z możliwością zdejmowania i prania, możemy wydłużyć ten okres. Musimy pamiętać, żeby co jakiś czas zdjąć całą pościel, przewietrzyć materac, odkurzyć go, a także, o ile jest to materac dwustronny – przełożyć go.

 • Zwróciłaś uwagę na coś bardzo ważnego. Kiedyś, za czasów naszego dzieciństwa nikogo nie dziwił zwyczaj wietrzenia pościeli, wystawiania jej przez okno. Dzisiaj mało kto to robi.

MZ: Na pewno winne jest duże zanieczyszczenie, pył latający na zewnątrz. Wystawianie pościeli uważane jest za nieeleganckie. Brakuje też nam czasu. Staramy się jednak zawsze powtarzać naszym klientom, aby dbali o materac, wietrzyli łóżko, całą sypialnię, dzięki temu łóżko posłuży im dłużej.

 • Bardzo ci dziękuję za te wszystkie cenne informacje. Sądzę, że przydadzą się osobom planującym zakup wymarzonego łóżka, ponieważ z pewnością wiedzą, jaki będzie miało kolor, ale być może nie wiedzą jeszcze, jak wiele aspektów powinny wziąć pod uwagę przy wyborze materaca i stelaża.

MZ: Ja również dziękuję.

* * *

Milena Zych chętnie odpowie na każde pytanie, jakie mogłoby się wam nasunąć przy wyborze łóżka, materaca czy stelaża. Czeka na was codziennie w sklepie Dobre Materace, który jest autoryzowanym przedstawicielem produktów M&K Foam Koło, mieszczącym się przy Al. Jerozolimskich 245 C w miejscowości Opacz Kolonia, pod Warszawą. Zachęcam was również do odwiedzania strony internetowej sklepu, a zwłaszcza PORADNIKA, w którym znajdziecie masę interesujących informacji, ponieważ w naszej rozmowie z pewnością uleciał nam niejeden cenny szczegół.

Już niedługo pokażę wam pełną aranżację sypialni, w której głównym meblem jest łóżko kontynentalne Rzym, w którego zakupie pomogła mi właśnie Milena Zych.

Łóżko - bardzo skomplikowany mebel - homelikeilike.com


Zdjęcia oznaczone moim logo zostały wykonane przeze mnie i wraz z publikowanymi przeze mnie tekstami są chronione prawami autorskimi.

– Jest mi miło, że czytasz mojego bloga.

Zaproś swoich znajomych, lubię gości! –