Jak pewna nastolatka odkryła Shaker style

Była sobie pewna siedemnastolatka, którą zachwycił shaker style, lecz zanim to nastąpiło, lubiła ubierać się na czarno i w ogóle wszystko lubiła mieć czarne. Wtedy jednak jeszcze nie miała lat siedemnastu, a szesnaście. Wiek i liczby nie mają pewnie zbyt dużego znaczenia, ale pomogą trochę uporządkować historię, ponieważ porządek będzie miał ogromne znaczenie w tym wpisie.

Czarny kolor podobał się jej do tego stopnia, że któregoś dnia na ścianach swojego pokoju namalowała czarną farbą wielką, od podłogi do sufitu, postać kobiety z kapeluszem. Czarnym. Przy postaci, czarną farbą dopisała: “Chcę morze zarzucić na głowę, by nikt nie dojrzał łez moich”, bo było jej smutno, więc werset Safony wpasował się w jej nastrój. Nie błahym szczegółem tej opowieści jest fakt, że ściany w pokoju czarnolubnej nastolatki były wściekło różowe, bo takich sobie zażyczyła będąc jeszcze w podstawówce. Teraz rozumiecie, dlaczego tak ochoczo pokrywała ściany swojego pokoju czarnym kolorem? Aż któregoś dnia zaczęła być siedemnastolatką i stwierdziła, że czarny kolor wcale nie jest dobry. Jak to z nastolatkami bywa, postanowiła wszystko zmienić. I zaczęła się ubierać na biało. Zapragnęła również rozbielić swój ponury pokój. Gdy pewnego razu znalazła w gazecie (a było to “Na przełaj” lub “Filipinka” – starożytne publikacje drukowane w kolorze na szarym nędznym papierze) artykuł na temat Shaker Style, poczuła, że to coś dla niej.

shaker style

Wprowadziła do swojego pokoju lniane dodatki – zasłony, narzutę na łóżko oraz (!) miotłę z trawy! Zważywszy na zamierzchłe czasy, niewielką wówczas ofertę na rynku oraz młody wiek, nie miała wielu możliwości, ale by poczuć się bliżej tego stylu, zawiesiła więc na ścianach swojego pokoju (które szczęśliwie zostały w tym samym czasie zasłonięte przez jej tatę płytami i drewnianymi, ciemnymi listewkami), zdjęcia wycięte ze wspomnianego pisma.

Ponoć nie ma przypadków, więc pewnie było to zrządzenie losu, że w ostatnim wpisie wszystko obramowałam czarnymi konturami. Zobaczcie, pojawiają się i dzisiaj, jako charakterystyczny element stylu shaker.

shaker style

classic shaker style

Styl shaker został wypracowany przez shakerów – amerykańskie stowarzyszenie, jakie wyrosło na gruncie protestantyzmu. Mówiono o nich “trzęsący się”, ponieważ w czasie nabożeństw tańczyli, skakali, a nawet wpadali w coś, co można nazwać transem i drgawkami. Członkowie stowarzyszenia kierowali się w życiu zasadami skromności, funkcjonalności i oczywiście pracowitości. Ich życie było przede wszystkim uporządkowane, co przekładało się bardzo mocno na wygląd ich domów. Przybyli do Ameryki Półcnocnej z Anglii i osiedlili się pierwotnie w Nowej Anglii. Trudno jest mówić o czystym stylu shaker, ponieważ różnił się on w zależności od stanu, w którym osiedlali się i pracowali shakerowie. Niemniej, ich wyroby i domy charakteryzowały się czystą formą, nie posiadały dekoracji, były wręcz ascetyczne. Shakerzy uznawali, że piękno tkwi w funkcjonalności. Urządzali swe domy w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń – dlatego też preferowali schody spiralne, które zajmują mniej miejsca, a jeśli decydowali się na schody proste, wykonywali pod nimi zabudowy z szufladami i szafami; zapasowe, nieużywane krzesła, wieszali na ścianach (obrazek z zawieszonymi krzesłami można wręcz uznać dzisiaj za wizytówkę stylu i kultury shaker). Ann Lee – duchowa liderka shakerów, lansowała zasadę “Wszystko musi mieć swoje miejsce i wszystko musi być na swoim miejscu”. Shakerzy zasłynęli jako doskonali rzemieślnicy. Własnoręcznie wykonywali drewniane meble, które weszły do kanonu estetyki amerykańskiej – klejone z drewnianych tralek krzesła i ławki z siedziskami wyplatanymi z tekstylnych taśm; drewniane pudełka oraz typowe zdobienie frontów i boazerii prostymi ramami. Tak, tak! Ten rodzaj panelowania jest inspirowany stylem shaker!

panel in shaker style

A skoro mowa o inspiracjach, teraz, po tej dawce historii dalszej i bliższej, coś, co musi się wam spodobać:

Modern Shaker Style

modern shaker style

inspired by shaker style

modern shaker style

shaker style - bathroom

bathroom in modern shaker style

Nigdy nie zapytałam właścicieli Domku, nad którym świeciło słońce, czy znają styl shaker, ale ich wnętrza i cały klimat ich domu ogromnie mi przypomina tę stylistykę!

Drobne przedmioty i całkiem duże meble w stylu shaker można kupić na stronie Shaker of Malvern, z której zaczerpnęłam niektóre zdjęcia. Wybór jest bardzo bogaty i niezmiernie inspirujący.

A jeżeli chcecie wiedzieć, co stało się z nastolatką, to mogę wam napisać, że oczywiście rok później miała już osiemnaście lat, a nie dalej jak wczoraj, malowała klatkę schodową w swoim domu. Na biało. Dzisiaj, o stylu shaker może powiedzieć, że niezmiennie zachwyca ją pięknymi, drewnianymi realizacjami, skromnością i wyważonym kontrastem; ma nadzieję, że i wam ten styl przypadnie do gustu i pozdrawia was serdecznie.


Źródło zdjęć: Pinterest i Shaker of Malvern

Zdjęcia oznaczone moim logo zostały wykonane przeze mnie i wraz z publikowanymi przeze mnie tekstami są chronione prawami autorskimi.

– Jest mi miło, że czytasz mojego bloga.

Zaproś swoich znajomych, lubię gości! –