Jak dopasować wazon do kwiatów

Zastanawialiście się kiedyś nad tym? Jak dopasować wazon do kwiatów? Bo gdzie szukać przyczyny tego, że raz bukiet wyjątkowo zdobi nam stół lub stolik, a innym razem coś nam nie pasuje, ale do końca, nie wiadomo, co? Przyjrzymy się temu dzisiaj razem?

A to ci dopiero! Napisałam wstęp składający się z samych pytań! Taka jestem dzisiaj refleksyjna, jak, nie przymierzając, grecki filozof…

Ale czyż nie jest tak właśnie, że raz kwiaty świetnie wyglądają i aż patrzeć się na nie chce, i pstrykacie zdjęcie za zdjęciem, i wrzucacie na Instagram, a innym razem jakieś to wszystko nijakie takie…

Sęk w tym, jak dopasować wazon do kwiatów. Znaczenie będzie tu miała i wielkość wazonu, i długość kwiatów, a także kształt naczynia, a nawet średnica wlotu, bo wazony mogą być wysokie, pękate, bardzo szerokie, z wąską szyjką, przezroczyste, we wzory i tak się składa, że nie wszystkie kwiaty dobrze prezentują się w każdym wazonie. Zgadzacie się?

Nie będę gadać po próżnicy. Zebrałam sobie wazony z całego domu, wzięłam trochę kwiatów i wyszło mi z tego takie małe Abc.

Po pierwsze za długie kwiaty źle wyglądają w za małym wazonie.

piwonia - homelikeilike.com

Mały, niziutki dzbanuszek z szerokim wlotem. Piwonia na zbyt długiej łodydze wygląda nieproporcjonalnie, ale skrócona tak, że opiera się niemal całym kwiatostanem na krawędziach, tworzy przyjemną całość z naczyniem.

bookshelf styling - homelikeilike.com

Ponieważ piwonii nigdy nie za wiele, zauważcie, że pięknie wyglądają właśnie albo w biało-niebieskiej ceramice, albo w przezroczystych wazonach. Ponieważ mają duże, masywne kwiaty, dobrze wypełniają naczynia z szerokim wlotem, nawet jeśli jest ich niewiele.

peonies - homelikeilike.com

Skoro już mowa o przezroczystych naczyniach, zobaczcie, jak wyglądają w nich kwiaty z liśćmi i bez liści. Ja osobiście wolę oczyszczone łodygi kwiatów w przezroczystych wazonach. Z dwóch powodów: liście sprawiają, że woda szybciej mętnieje, robi się zielona i mało estetyczna. Po drugie, oczyszczone łodygi tworzą ładniejszą kompozycję w wazonie, która w przypadku przezroczystych ścianek też ma znaczenie.

kwiaty w przezroczytym wazonie - homelikeilike.com

Liście mają ten plus, że wypełniają wazon, więc nawet nieduży bukiet z liśćmi będzie się dobrze prezentował w szerokim wazonie. Jeśli oczyścimy łodygi z liści, musimy mieć więcej kwiatów, żeby dobrze się prezentowały w szerokim wazonie i żeby go ładnie wypełniały.

jak dopasować wazon do kwiatów - homelikeilike.com

jak dopasować wazon do kwiatów - homelikeilike.com

A co z wąskimi wazonami? Osobiście uważam, że są trudne do aranżacji i trudniej w nich ułożyć ładny bukiet. Dlatego warto wkładać do nich pojedyncze kwiaty, lub… liście! (Wiecie, że bardzo lubię liście w wazonach!)

jak dopasowac wazon do kwiatów - homelikeilike.com

Nawet z pozoru pękaty wazon sprawia te same problemy, jeśli ma wąski wlot, dlatego w tych przypadkach wolę jeden, dwa liście, zamiast ciasno wepchanego bukietu.

jak dobierac wazon do kwiatow - homelikeilike.com

I jeszcze jeden przykład na to, że warto odpowiednio skrócić kwiaty oraz oczyścić łodygi z liści. Zobaczcie, jak wyglądają te same różyczki w małym wazoniku z dość wąskim wlotem, z liśćmi i bez nich, po małym skróceniu:

kwiaty w malym wazonie - homelikeilike.com

I na zakończenie duży wazon. Podobnie, jak za wysokie kwiaty wyglądają źle w małym wazonie, tak i za krótkie kwiaty stracą na uroku w zbyt dużym wazonie. Proporcje są zawsze bardzo ważne.

flowers - homelikeilike.com

silver vase - homelikeilike.com

A wy? Macie swoje sposoby na to, jak dopasować kwiaty do wazonu?


  Zdjęcia oznaczone moim logo zostały wykonane przeze mnie i wraz z publikowanymi przeze mnie tekstami są chronione prawami autorskimi.

Jest mi miło, że czytasz mojego bloga.

Zaproś swoich znajomych, lubię gości! –

Zapisz

Zapisz

Zapisz

 • Zgadzam się Luiza z Tobą, że nie zawsze kwiaty wyglądają ładnie w wazonie – nie raz sama tego doświadczyłam i wciąż doświadczam. Twoje kwiatowo-wazonowe ABC jest bardzo przydatne. Ja zresztą bardzo lubię tego typu posty, bo mimo że poruszają z reguły oczywiste tematy, to jednak nie zawsze sobie zdajemy z nich sprawę. Nigdy na przykład nie zapomnę Twojego wpisu na temat wkładów do poduszek dekoracyjnych! Po tamtym wpisie dałam sobie przerobić kilka starych poduszek z pierza na piękne puchowe wkłady 🙂
  Pozdrawiam cieplutko 🙂 Kasia

  • Dziękuję Kasia 🙂 Tak właśnie jest, to bardzo techniczny wpis. Mało odkrywczy pewnie i na pewno nie wyczerpujący, bo temat jest bardzo szeroki, ale czasami warto zrobić sobie małą analizę.
   Cieszę się, że pomogłam z poduszkami! 🙂 Przyznam Ci się, że u mnie jeszcze kilka czeka na zmianę wkładów 😉

   • Ja też wciąż jeszcze nie mam kompletu wkładów – muszę znowu wyprosić od kogoś stare poduszki i dać przerobić. U nas jedna pani czyści stare pierze i szyje nowe kołdry, poduszki etc.

 • Agi

  zrobiłam w ten weekend podejście do tematu ale jeszcze nie skończyłam artykułu. Głównie dlatego, że temat jest tak obszerny! 😀 Właściwie każdy temat, na który chcę pisać okazuje się zbyt szeroki, by go machnąć na raz. Kocham liście <3

  • Mam nadzieję, że nie uogólniam teraz i nie upraszczam, ale trudno chyba napisać coś wyczerpująco na tematy wnętrzarskie. Wszystko rozrasta się, choćby dlatego, że jest tak dużo stylów.
   Chciałabym jeszcze pokazać lilie w wazonie i drobne kwiaty w wazonach, ale musiałabym chyba zrobić skok na kwiaciarnię 😀

 • No trafiłaś idealnie, właśnie skończyłam robić bukiety. Przyjechała mama z darami z działki:). Mam hortensje, lilie, goździki i polne trawy. Kwiaty układam we wszystko co mi akurat odpowiada i pasuje; w misy,miseczki, filiżanki, kubeczki, w wazony oczywiście też;). Najbardziej lubię te z ceramiki bo nie widać gałązek.

 • Weronika

  Bardzo dobry wpis 🙂 Dziękuję 🙂 teraz już wiem jakich wazonów unikać 🙂

 • Bardzo fajny tekst! Udostępniam go u siebie, bo na pewno się przyda (tym, którzy mają więcej niż jeden wazon w mieszkaniu :P)