Jak dopasować wazon do kwiatów

Zastanawialiście się kiedyś nad tym? Jak dopasować wazon do kwiatów? Bo gdzie szukać przyczyny tego, że raz bukiet wyjątkowo zdobi nam stół lub stolik, a innym razem coś nam nie pasuje, ale do końca, nie wiadomo, co? Przyjrzymy się temu dzisiaj razem?

A to ci dopiero! Napisałam wstęp składający się z samych pytań! Taka jestem dzisiaj refleksyjna, jak, nie przymierzając, grecki filozof…

Ale czyż nie jest tak właśnie, że raz kwiaty świetnie wyglądają i aż patrzeć się na nie chce, i pstrykacie zdjęcie za zdjęciem, i wrzucacie na Instagram, a innym razem jakieś to wszystko nijakie takie…

Sęk w tym, jak dopasować wazon do kwiatów. Znaczenie będzie tu miała i wielkość wazonu, i długość kwiatów, a także kształt naczynia, a nawet średnica wlotu, bo wazony mogą być wysokie, pękate, bardzo szerokie, z wąską szyjką, przezroczyste, we wzory i tak się składa, że nie wszystkie kwiaty dobrze prezentują się w każdym wazonie. Zgadzacie się?

Nie będę gadać po próżnicy. Zebrałam sobie wazony z całego domu, wzięłam trochę kwiatów i wyszło mi z tego takie małe Abc.

Po pierwsze za długie kwiaty źle wyglądają w za małym wazonie.

piwonia - homelikeilike.com

Mały, niziutki dzbanuszek z szerokim wlotem. Piwonia na zbyt długiej łodydze wygląda nieproporcjonalnie, ale skrócona tak, że opiera się niemal całym kwiatostanem na krawędziach, tworzy przyjemną całość z naczyniem.

bookshelf styling - homelikeilike.com

Ponieważ piwonii nigdy nie za wiele, zauważcie, że pięknie wyglądają właśnie albo w biało-niebieskiej ceramice, albo w przezroczystych wazonach. Ponieważ mają duże, masywne kwiaty, dobrze wypełniają naczynia z szerokim wlotem, nawet jeśli jest ich niewiele.

peonies - homelikeilike.com

Skoro już mowa o przezroczystych naczyniach, zobaczcie, jak wyglądają w nich kwiaty z liśćmi i bez liści. Ja osobiście wolę oczyszczone łodygi kwiatów w przezroczystych wazonach. Z dwóch powodów: liście sprawiają, że woda szybciej mętnieje, robi się zielona i mało estetyczna. Po drugie, oczyszczone łodygi tworzą ładniejszą kompozycję w wazonie, która w przypadku przezroczystych ścianek też ma znaczenie.

kwiaty w przezroczytym wazonie - homelikeilike.com

Liście mają ten plus, że wypełniają wazon, więc nawet nieduży bukiet z liśćmi będzie się dobrze prezentował w szerokim wazonie. Jeśli oczyścimy łodygi z liści, musimy mieć więcej kwiatów, żeby dobrze się prezentowały w szerokim wazonie i żeby go ładnie wypełniały.

jak dopasować wazon do kwiatów - homelikeilike.com

jak dopasować wazon do kwiatów - homelikeilike.com

A co z wąskimi wazonami? Osobiście uważam, że są trudne do aranżacji i trudniej w nich ułożyć ładny bukiet. Dlatego warto wkładać do nich pojedyncze kwiaty, lub… liście! (Wiecie, że bardzo lubię liście w wazonach!)

jak dopasowac wazon do kwiatów - homelikeilike.com

Nawet z pozoru pękaty wazon sprawia te same problemy, jeśli ma wąski wlot, dlatego w tych przypadkach wolę jeden, dwa liście, zamiast ciasno wepchanego bukietu.

jak dobierac wazon do kwiatow - homelikeilike.com

I jeszcze jeden przykład na to, że warto odpowiednio skrócić kwiaty oraz oczyścić łodygi z liści. Zobaczcie, jak wyglądają te same różyczki w małym wazoniku z dość wąskim wlotem, z liśćmi i bez nich, po małym skróceniu:

kwiaty w malym wazonie - homelikeilike.com

I na zakończenie duży wazon. Podobnie, jak za wysokie kwiaty wyglądają źle w małym wazonie, tak i za krótkie kwiaty stracą na uroku w zbyt dużym wazonie. Proporcje są zawsze bardzo ważne.

flowers - homelikeilike.com

silver vase - homelikeilike.com

A wy? Macie swoje sposoby na to, jak dopasować kwiaty do wazonu?


  Zdjęcia oznaczone moim logo zostały wykonane przeze mnie i wraz z publikowanymi przeze mnie tekstami są chronione prawami autorskimi.

Jest mi miło, że czytasz mojego bloga.

Zaproś swoich znajomych, lubię gości! –

Zapisz

Zapisz

Zapisz