India Hicks – dziewczyna z dobrego domu

Świąteczny czas to dla mnie cenne chwile spokoju. Na co dzień nie mam kiedy usiąść w ulubionym fotelu, otulić się ulubionym pledem i zatopić się w ulubionej książce. Dzisiejsze przedpołudnie spędziłam nad albumami, których autorką jest India Hicks. Muszę się z wami podzielić moim zachwytem nad jej światem.

Kiedy obiera się pewną drogę i podąża się nią konsekwentnie, kolejne etapy stają się jak elementy budujące spójny obraz. Mam silne przekonanie co do tego zdania i nieważne więc czy odniesiemy je do wędrówki życiowej, wycieczki krajoznawczej, czy do rozwoju własnych fascynacji i hobby. Tym razem, tu i teraz, odnoszę to oczywiście do zainteresowań wnętrzarskich. W przekonaniu tym utwierdziłam się po raz kolejny, konstatując, że już od dawna znałam i podziwiałam wnętrza Indii Hicks, aby właśnie któregoś dnia poznać także jej imię i nazwisko.

W mroźny styczniowy dzień wycieczka na Bahama? Tak!

reading nook - homelikeilike.com

india hicks - homelikeilike.com

india hicks island style - homelikeilike.com

reading nook - homelikeilike.com

Ta rówieśniczka Aerin od początku swojego życia jest związana z designem i pięknem. India Hicks to dziewczyna z dobrego domu i z pięknego domu. Jest chrześnicą samego Księcia Karola i była druhną na jego ślubie z Dianą Spencer niosąc historycznie długi tren. India Hicks, co istotniejsze dla kontekstu tego wpisu, i pewnie dla niej samej, to córka Davida Hicksa – słynnego projektanta wnętrz, którego styl wyróżniał się stosowaniem mocnych kolorów, mieszaniem klasyki ze współczesnością oraz lokowaniem we wnętrzach współczesnej sztuki. Dla nas to oczywiście nic nadzwyczajnego, ale okres twórczej działalności Sir Hicksa przypadał na drugą połowę ubiegłego wieku. Co jeszcze warto wiedzieć o jego córce? Karierę rozpoczęła jako modelka, by następnie, kontynuując rodzinne tradycje, zająć się interior designem. Swoim imieniem i nazwiskiem firmuje linię produktów do wyposażenia wnętrz. Jest działaczką na rzecz ochrony praw kobiet.

india hicks

Zdjęcie pochodzi z profilu India Hicks na Instagramie (Kocham morze!)

Wraz z  Davidem Flintem Woodem, czwórką rodzonych dzieci i adoptowanym synem mieszka na stałe na Bahama, gdzie może ją odwiedzić każdy, kto na przykład wykupi pobyt w jej domku letniskowym.

india hicks family

Zdjęcie ze strony lonny.com (Wakacyjny klimat!)

Podziwiam ją za charyzmę i styl. Nie opowiem wam tu wszystkiego, bo nie sposób! Korzenie, życie, twórczość, działalność wnuczki ostatniego wicekróla Indii to niezwykle barwna, bogata opowieść, a dwa albumy, które wam tu prezentuję – India Hicks Island Style oraz Island life: Inspirational Interiors (ze wstępem znakomitego Ralpha Laurena), to próba jej ilustracji, którą podjęła sama India Hicks, przedstawiając kadry ze swojego życia na wyspie. Przeglądam je, kartkuję, czytam i wiem, że będę potrzebowała niejednego spokojnego przedpołudnia, żeby się nasycić tymi niezwykle inspirującymi, pięknymi aż do wzruszenia obrazami.

india hicks - island style

Zdjęcie ze strony amazon.com (Kolorowe poduszki!)

india hicks - island style

Zdjęcie ze strony amazon.com (Ciepłe drewno!)

india hicks

Zdjęcie ze strony indiahicks.com (Biało-niebieska ceramika!)

india hicks

Zdjęcie ze strony indiahicks.com (Koralowiec i owoce morza!)

Zdjęcie pochodzi z profilu India Hicks na Pinterest (Egzotyczne liście!)

india hicks

Zdjęcie ze strony elharenprohibido.blogspot.com (Latające obiekty na ścianie!)

india hicks

Zdjęcie ze strony thelibrarian.com (Galeria ścienna nad sofą!)

india hicks house

Zdjęcie ze strony thelibrarian.com (Muszę wam w końcu opowiedzieć o mojej biblioteczce – póki co, odnośnika brak)

To doskonała okazja, żeby zerwać z kolejnym stereotypem, który – jak wszystkie stereotypy – okrada nas z piękna! Z czym się wam kojarzy styl kolonialny? Z ciężkimi jak wielkie kloce, niezgrabnymi meblami, których lata świetności odeszły wraz z latami 90.?  Z opustoszałymi, pełnymi kurzu indyjskimi sklepami na peryferiach Warszawy? To powinno być  karalne! Karalne powinno być spłycanie głębokiego piękna i bogactwa stylu. Styl kolonialny, w mnogich swoich odmianach to wariacje etniczne na temat najszlachetniejszej angielskiej klasyki. (Pomińmy niezbyt chwalebne dzieje kolonializmu.) Obywatele Zjednoczonego Królestwa wkraczając na podbijane dalekie tereny, wyposażali swoje siedziby rodowymi kolekcjami mebli i porcelany, mistrzowsko wplatając w to wszystko perełki miejscowego kolorytu.

Dom Indii Hicks jest tego przykładem. To nowoczesna interpretacja stylu kolonialnego w jego odmianie wyspiarskiej (island style), świeża odsłona okazałego dziedzictwa kulturowego i majątkowego tej dziewczyny z dobrego, pięknego domu.

india hicks

Zdjęcie ze strony indiahicks.com

island life

Jedni mają za domem furtkę do ogródka, inni furtkę na plażę… Źródło: Pinterest

Island Style to stosunkowo nowa publikacja, ukazała się na rynku nakładem wydawnictwa Rizzoli wiosną zeszłego roku i jest dostępna w księgarniach internetowych, także w Polsce. Z kolei album Island life: Inspirational Interiors został wydany w 2004 roku, ale można go upolować na przykład na ebayu (mnie się to udało).

Zachęcam was gorąco, byście dokładnie przyjrzeli się zdjęciom, które tu zacytowałam, a także podpisom od nimi. Każdy z tych obrazków jest tak bardzo bliski moim klimatom! Jeśli chcecie się przekonać, wystarczy że klikniecie na aktywne linki pod zdjęciami.

Chętnie poznam wasze ulubione albumy wnętrzarskie oraz nazwiska projektantów, którzy was inspirują. Czekam na wasze komentarze.


Zdjęcia oznaczone moim logo zostały wykonane przeze mnie i wraz z publikowanymi przeze mnie tekstami są chronione prawami autorskimi.

– Jest mi miło, że czytasz mojego bloga.

Zaproś swoich znajomych, lubię gości! –

Zapisz

Zapisz