Brąz we wnętrzach, czyli klasyk nie umiera nigdy

Brąz we wnętrzach ma w Polsce złą sławę. W latach 90. rozpanoszył się w naszych mieszkaniach w formie topornych sprzętów w dość tandetnym wykonaniu. Nie umiem odtworzyć w pamięci, jak to się stało, że nagle wszyscy postanowili się go wyrzec, bo zaczął kojarzyć się z preclowatymi skórzanymi wypoczynkami i pretensjonalnymi niby-antykami z Holandii. Brąz we wnętrzach zaznaczył swoją obecność w postaci masywnych mebli, tzw. kolonialnych, przypominających ciężkie klocki bez wdzięku i urody.

Być może brąz skończył źle, ponieważ wprowadziliśmy go do mieszkań w wersji total look. Skoro brąz, brązowe musiało być wszystko, począwszy od podłogi, poprzez meble drewniane, tapicerowane, po zasłony i kończąc na ścianach w kolorze kawy z mlekiem lub co najmniej wanilii.

Przez długie, długie lata kolor ten kojarzył się ze złym gustem, starą minioną epoką i błędami estetycznymi. Wyparła go zdecydowana szarość i zestawienia bieli z czernią.

Nie będę ukrywać, sama również nie wyobrażałam sobie powrotu do brązowych wnętrz, chociaż… Brąz przecież zawsze podobał mi się w wydaniu kolonialnym, w motywie zebry, w starych eleganckich meblach o barwie orzecha, a także w tonacji sepii, zdecydowanie retro, ale przecież kryjącej w sobie urokliwą melancholię i czar lat 20. ubiegłego wieku.

brąz we wnętrzach - lauren elaine interiors
Inspiracja z konta na Instagram Lauren Lowe. Klasyczne brązy we wnętrzach inspirowanych stylem kolonialnym. Absolutna klasyka: drewno w barwie orzecha i być może mahoniu, którego urok wydobywają niebieskie dodatki.

Zdecydowanie jednak kochałam błękity i one porywały moje serce, więc ochoczo kierowałam swoją uwagę w stronę inspiracji utrzymanych w chłodnej tonacji nieba i morza. Tak też któregoś dnia zobaczyłam mieszkanie Williama McLure’a, by zakochać się w nim od pierwszego wejrzenia (w mieszkaniu? w Williamie? – kto zgadnie, ten wygrywa!).

braz we wnetrzach - William Mclure apartament
To wnętrze zapewne znacie doskonale. Spójrzcie na tkaninę na siedzisku sofy! Czyż nie jest wspaniała?! Przepiękny niebiesko-biały deseń wybrany przez Williama McLure’a.

Tapicerka z deseniem indigo na jego sofie była moim niedoścignionym marzeniem, jego obrazy, malowane przeważnie niebieską paletą, wpisywałam na listę wyśnionych dodatków.

William McLure art
Jeszcze dwa lata temu William McLure chętnie i bardzo często używał niebieskiej palety malując swoje obrazy.

Aż nagle, któregoś dnia… William po raz nie wiadomo który przetapicerował swoje stylowe fotele, ubierając je w kultową tkaninę z sofy, tyle że w wariancie brown! Wtedy zrozumiałam: wraca brąz do wnętrz! Była to wiedza całkowicie teoretyczna, bo nadal nie wyobrażałam sobie, żeby mieć w swoim mieszkaniu cokolwiek brązowego oprócz mebli robiących ukłon w stronę antyków.

william mclure apartament
Kultowa niebieska tkanina z sofy na fotelach w wariancie brązowym… Koniec jednej epoki, początek nowej.
William McLure art
Brązy zdominowały także twórczość charyzmatycznego malarza (na zdjęciu obraz autorstwa Williama McLure’a).

I stało się. Potrzebowałam na to dwóch lat. Pociąga mnie brąz we wnętrzach. Brąz w różnych gradacjach, od bardzo ciemnego, graniczącego z czernią, poprzez łagodny, taupe aż po słomkowy lub wręcz złoty.

Wciąż obserwuję i szukam inspiracji, głównie na Instagramie. Moją uwagę przykuwają aksamitne brązowe poduszki, ciemno-brązowe ramy luster i obrazów, brązowe zasłony. Jednak myśląc o brązach wciąż je rozumiem jako dodatki osadzone w białych wnętrzach, podkreślone kontrapunktem w postaci niebieskich akcesoriów, uszlachetnione złotem.

braz we wnetrzach - william mclure loft
Loft Williama McLure’a przesłonięty mgiełką sepii. Wnętrze w brązowej tonacji. Piękne, urzekające!
braz we wnetrzach - Marie Flanigan interiors
Marie Flanigan, projektantka, której wnętrza możecie obejrzeć na jej profilu IG. Brązowe meble i dodatki w białym wnętrzu.
Sypialnia podejrzana na profilu blackard_modernfarmhouse – welurowy zagłówek, różne gradacje brązów na tekstyliach, podłodze i na obrazie.
braz we wnętrzach - alison giese
Zdecydowanie brązowe wnętrze, zaprojektowane przez Alison Giese

Zaczęłam was nieśmiało podpytywać, co sądzicie o brązie we wnętrzach. Parę osób napisało mi, że nigdy nie przestało kochać tego koloru. Jest was więcej, nawróconych na brąz? Zostawiam was z nieśmiałym mood-boardem. Napiszcie.

Od lewego górnego rogu: Obraz “Środek lata” Joanny Pikowskiej, Ginger Jar z Aliexpress, Aksamitna poduszka Royal Velver SL Collection ze Sweet Living, Sofa Residenza Riviera Maison ze Sweet Living, Storczyki z Leroy Merlin, Stolik kawowy Wood SL Collection ze Sweet Living, Ceramiczna donica ze strony patyna.pl, Koc Soft Flecce ze Sweet Living.


Zdjęcia oznaczone moim logo zostały wykonane przeze mnie i wraz z publikowanymi przeze mnie tekstami są chronione prawami autorskimi.

– Jest mi miło, że czytasz mojego bloga.

Zaproś swoich znajomych, lubię gości! –