Blue & white – majolika Dolce and Gabbana

Na chwilę przed odlotem z rzymskiego Fiumicino odleciałam… Idąc w stronę baru po ostatnią kawę, zobaczyłam witrynę z akcesoriami do najnowszej kolekcji duetu Dolce & Gabbana.

Bez wątpienia źródłem inspiracji Domenico Dolce i Stefano Gabbana od samego początku jest włoski, a w zasadzie sycylijski folklor. Tym razem projektanci postanowili przełożyć na język odzieży i dodatków zachwycające piękno majoliki. Majolika to rodzaj tradycyjnych, ceramicznych wyrobów, które zaczęto sprowadzać do Włoch w średniowieczu, a centralnym punktem dystrybucji stała się wyspa Majorka, od której wzięła nazwę ta odmiana ceramiki. Wkrótce jej wyrób zaczął się rozwijać już na samym Półwyspie Apenińskim, gdzie w ciągu wieków wiele regionów, a nawet rzemieślniczych rodów, wykształciło odrębne style, wyróżniające się typem rysunku, kolorystyką i tematyką.

Dolce i Gabbana wybrali do kolekcji Pre fall-winter 2015 tradycyjną, sycylijską majolikę z Cartagirone, interpretując ją w kilku transzach kolorystycznych, lecz z pewnością nie zdziwi was, jeśli zatrzymam się tylko na jednej z nich, a mianowicie biało-niebieskiej, bo i tę właśnie ujrzałam na witrynie na lotnisku.

Majolika Dolce and Gabbana

Majolika Dolce and Gabbana

 

Właściwie kolekcja stanowi ogniwo, dzięki któremu historia deseni zamknęła się w doskonałe koło, bowiem rzemieślnicy dekorujący ceramikę inspirowali się motywami wykorzystywanymi w tkactwie i haftach, teraz z kolei powróciły one z ceramiki na tkaniny.

Włoska ceramika nie jest tak delikatna, jak chińska czy japońska porcelana – to oczywiste! Zdaje się być także nico cięższa niż holenderski delft. Formy są naturalnym odzwierciedleniem śródziemnomorskiej kultury, dlatego będzie tu przewaga mis, talerzy, dzbanów na wino, amfor. Bądźcie czujni w czasie wyjazdów wakacyjnych! Może uda się wam kupić jakiś niezwykły egzemplarz? Tym, którzy wzbogacą swoją garderobę akcesoriami z linii Majolika Dolce i Gabbana – szczerze zazdroszczę. Należy się spodziewać, że jeśli nie jeszcze w tym roku, to w następnym, wiele firm odzieżowych przejmie ten motyw do swoich kolekcji. Tymczasem życzę wam, aby w czasie podróży do Włoch udało się wam upolować wyjątkowej urody ceramiczny egzemplarz.

Ceramika z Caltagirone

 


Źródło zdjęć: Pinterest, Ceramika z Caltagirone, luisaviaroma.com


Jest mi miło, że czytasz mojego bloga.

Zaproś też swoich znajomych, bardzo lubię gości!