Beautiful. Mark D. Sikes – Amerykańska klasyka

Mój najsmaczniejszy kąsek ostatnich tygodni, album “Beautiful”, którego autorem jest Mark D. Sikes. Jeśli ani tytuł, ani nazwisko nic wam nie mówią, już za chwilę stanie się wszystko jasne i mam niemal pewność, że pognacie kupować tę książkę.

Wszystko za sprawą Williama McLure‘a (znowu on!) – któregoś dnia wrzucił na swoim profilu na IG zdjęcie tego albumu, wyrażając jednocześnie ogromną radość z jego pojawienia się. Zaintrygował mnie. Wystarczyło mi parę kadrów i pobieżne informacje na temat autora, żeby nabrać absolutnej pewności: to coś dla mnie!

No dobrze, ale kim jest sam autor – Mark D. Sikes? W świecie interior designu pojawił się w wyniku naturalnego rozwoju i kreacji, rozpoczynał bowiem w branży modowej, jako merchandiser, między innymi w Banana Republic. Jednak, jak sam opowiada we wstępie, jego wrażliwość na piękno kształtowała się od najmłodszych lat. Już jako dziecko uwielbiał godzinami przeglądać czasopisma i albumy poświęcone wnętrzom i modzie. Odwiedzając z rodzicami eleganckie posiadłości, wnikliwie przyglądał się detalom zapamiętując je i katalogując w swojej pamięci. Biel i błękit to zestaw towarzyszący mu od zawsze, choćby w najprostszej amerykańskiej formie, jaką są t-shirt i para jeansów. Mark D. Sikes twierdzi, że nie ma piękniejszej kombinacji barw, a błękit z kolei, w niezmierzonym bogactwie swoich odcieni, przypomina mu to, co kocha najbardziej: wodę i niebo.

Zostawiam wam kilka zdjęć zrobionych w wieczornym świetle, przy którym zazwyczaj czytam i przeglądam moje ulubione albumy. Co prawda przekłamuje ono prawdziwe kolory, ale pomaga marzyć, planować i…

reading corner - homelikeilike.com

beautiful mark d. sikes - homelikeilike.com

Album “Beautiful” to pean na cześć wszystkiego, co biało-niebieskie, ale inspiracje, jakie wybrał i skomponował dla czytelników Mark D. Sikes, nie ograniczają się tylko do tego jednego zestawienia kolorów. Album został podzielony właśnie na rozdziały kolorystyczne, a kolejne barwy reprezentują nurty w amerykańskiej kulturze, popkulturze i historii.

blue and white by Mark D. Sikes - homelikeilike.com

Otwierasz okładkę albumu “Beautiful” i zatrzymujesz się na wyklejce. I kontemplujesz… I trudno przełożyć pierwszą kartkę…

Następne strony kryją inspiracje spod znaku ponadczasowych barw neutralnych, których symbolem jest dla autora Hollywood i kalifornijska swoboda. Następnie zieleń ogrodów (zewnętrza przenikające do wnętrz),

beautiful mark d. sikes - homelikeilike.com

wieczny błękit, prezentowany w subtelnej chłodnej tonacji, kojarzony z delikatnością i elegancją Grace Kelly,

beautiful mark d. sikes - homelikeilike.com

zaraz po nim naturalna paleta brązów, inspirowana egzotyką i stylem kolonialnym, dalej, dla odmiany, wibrujące zestawienia mięty i korali, które zdaniem autora, weszły do amerykańskiego kanonu wraz z kultową podróżą Jackie Kennedy i Lee Radziwił po Indiach, i znowu zwrot, ku stonowanym paletom nadmorskich krajobrazów – błękit morza, muszle, lny, taupe i szarości.

beautiful mark d. sikes - homelikeilike.com

Kolorystyczny przekładaniec kończy mocne uderzenie czerwieni, karminowej, nasyconej światłem, soczystej, krótko mówiąc “Valentino red”, będącej dla autora kwintesencją stylu glamour.

beautiful mark d. sikes - homelikeilike.com

Wnętrza, które zilustrowały tę smakowitą pozycję, to kalifornijskie rezydencje, bowiem stylem najmocniej fascynującym autora jest “elegant California”, jak sam zwykł go nazywać. To klasyczne południowe wnętrza, pełne światła, naleciałości kolonialnych i śmiało fechtujące kolorem i deseniem.

A żeby utwierdzić w was w przekonaniu, że bliższa znajomość z Markiem D. Sikes’em to dobra decyzja, nadmienię (na zakończenie), że album został poprzedzony przedmową pióra samej Nancy Meyers, tej samej, która zafundowała nam niezapomniane doznania estetyczne realizując film “Lepiej późno niż później” oraz “Praktykant“. Jak twierdzi, pierwsze spotkanie z tym kreatorem stało się dla niej niezbitym dowodem na istnienie przeznaczenia. Musicie go poznać i wy!

* * *

Album Beautiful: All-American Decorating and Timeless Style kupiłam na ebay. Ofert jest dużo i zmieniają się na bieżąco, wybierzcie najlepszą cenowo.

Beautyful Mark D. Sikes - homelikeilike.com

Tak sobie pomyślałam… że mam bardzo podobną komódkę jak ta na wyklejce w albumie “Beautiful” Marka D. Sikes’a


Zdjęcia oznaczone moim logo zostały wykonane przeze mnie i wraz z publikowanymi przeze mnie tekstami są chronione prawami autorskimi.

– Jest mi miło, że czytasz mojego bloga.

Zaproś swoich znajomych, lubię gości! –

Zapisz